Schnepf komentuje działania PiS w UE. "W 2020 roku Polska będzie poza Unią Europejską"

- PiS może dążyć do wycofania Polski z UE w najbliższych latach - uważa były ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. - Czy Polska będzie formalnie poza UE, to będzie zależało od kalkulacji - mówił Ryszard Schnepf.

- Prawdopodobnie ten rząd nie będzie miał żadnej szansy wynegocjować dobrego dla Polski budżetu Unii Europejskiej - ostrzegał w rozmowie na antenie TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador RP w Waszyngtonie. - Obecny budżet będzie kończył się już w 2020 roku - dodał.

Schnepf ocenił, że w tych latach "Unia będzie protestować" przeciwko możliwym zmianom np. w sądownictwie lub systemie wyborczym, a napięcie na linii Polska - UE będzie rosło. Były ambasador mówił o "konflikcie między rządem w Warszawie a Brukselą":

To się nie może dobrze zakończyć. Jeśli do tego dołożyć to co, o czym mówił minister Waszczykowski, że ta narracja Polski, to stanowisko Polski będzie inne, że będzie brak zaufania, to oznacza, że gdzieś tam w planie - mogę określić ten rok, to będzie 2020 - Polska będzie poza Unią Europejską. Bo taki jest zamysł.

Dopytywany, czy Polska będzie poza Unią "formalnie", Schnepf stwierdził, że "to będzie zależało od kalkulacji.

Były ambasador zaznaczył, że choć obecnie Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami Unii, to może się to zmienić pod wpływem "propagandy państwowej przeciwko Unii Europejskiej" i "obrzydzania UE".