Zakleiły drastyczną wystawę antyaborcyjną w Przemyślu. Ludzie zareagowali błyskawicznie

W niedzielę w południe grupa osób zebrała się na rynku w Przemyślu i zakleiła drastyczne zdjęcia na wystawie antyaborcyjnej. Do akcji spontanicznie włączyli się przemyślanie. - Same wyrazy wsparcia - podkreśla uczestniczka akcji.

Wszystko zaczęło się w nocy z 7 na 8 marca - dokładnie o północy na rynku w Przemyślu stanęła wystawa antyaborcyjna. Na zdjęciach zakrwawione martwe płody, napisy "czy zabijanie jest sprawiedliwe?". Właśnie w tym miejscu następnego dnia miała się odbyć manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Jego działaczki, jak powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl Anna Grad-Mizgała, spytały urzędników, kto wydał zgodę na instalację i czyją jest własnością - nie uzyskały odpowiedzi. Dowiedziały się jedynie, że wystawa ma specjalne pozwolenie prezydenta. Jedna z kobiet zgłosiła policji, że zdjęcia obrażają jej uczucia. Powiedziano jej, że nie ma podstawy prawnej - obrażone w myśl kodeksu mogą być jedynie uczucia religijne.

"Nie było żadnej osoby, która by nam coś zarzucała. Same wyrazy wsparcia"

Inna znalazła jednak odpowiednią podstawę prawną, dotyczącą umieszczania drastycznych treści w miejscu publicznym. Wtedy też policja zaczęła przyjmować skargi - wpłynęło ich do tej pory kilkanaście. To jednak nie wystarczyło. Pojawił się pomysł, żeby zakleić zdjęcia. Aktywistki zwołały się przez internet i w niedzielę w południe około dziesięciu osób stawiło się na rynku i zakleiło samoprzylepnymi karteczkami wystawę.

Spontanicznie w akcję włączyli się przechodzący ludzie. - Nie było żadnej osoby, która by nam coś zarzucała. Same wyrazy wsparcia - powiedziała Grad-Mizgała. Dwie godziny po zaklejeniu właściciel wystawy, jak dodała, pozdejmował naklejki. Kobiety nie dały za wygraną i znowu zakleiły wystawę.

Kobiety spisała straż miejska, potem policja. Grad-Mizgała podkreśla, że służby bardzo życzliwie podeszły do kobiet. - Bez żadnych głupich komentarzy - dodała. Sytuacja jest dynamiczna - czy naklejki wiszą na wystawie czy nie, można sprawdzić na żywo TUTAJ. Ludzie podchodzą do instalacji - niektórzy przyklejają kartki, inni je odrywają. Była nawet próba przewrócenia jednego z elementów wystawy.

A TERAZ ZOBACZ: Psy naprawdę kochają reggae

Więcej o:
Komentarze (496)
Zakleiły drastyczną wystawę antyaborcyjną w Przemyślu. Ludzie zareagowali błyskawicznie
Zaloguj się
 • zeicc

  Oceniono 100 razy 86

  No i super. Nie popieram w 100% lewicy, ale dość z tym kato-prolife-narodowym faszyzmem. Takie "performance" często mają miejsce na Rynku w Krk i nikt z tym nic nie robi. A Ci stoją, rzężą głośnikami i pokazują te obrazki wątpliwego pochodzenia. Ale ludzi razi kawałek pośladka na billboardzie ( co czasem też jest przegięciem :P )

 • leszek.30

  Oceniono 72 razy 60

  Patronem takich krwawych "wystaw" , jest zbrodniarze Chazan i Piecha {wspólnie 2000skrobanek na koncie} , sponsorowani przez Rydzyka i PiS..!

 • elsu

  Oceniono 57 razy 45

  Czekam na wystawę "Jak kościół powstrzymał inwazję czarodziejów na Europę".
  Takie fajne grafiki ludzi palonych żywcem na stosach i nabijanych na pal...
  I taki podpis na dole "Wymierzyliśmy sprawiedliwość!" :)

 • fakiba

  Oceniono 62 razy 44

  Brawo

 • mozaika491

  Oceniono 51 razy 43

  Znowu postawili pod osłoną nocy? Czyli myślą, że robią źle.

 • radon13

  Oceniono 43 razy 41

  Powiesić obok wystawę ofiar siostrzyczek z Irlandii , świeżo odkopane groby 800 dzieci , całkiem urodzonych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX