Zaczyna się Wielki Post. Katolicy sypią głowy popiołem. Uwagę zwraca apel kard. Nycza

Na 40 dni przed Wielkim Czwartkiem zaczął się dziś Wielki Post. W tym czasie katolicy przeżywają czas pokuty i starają się zachować wstrzemięźliwość. Niektórzy postanawiają np. odmówić sobie ulubionego jedzenia.

"Prochem jesteś i w proch się obrócisz" - słyszą dziś wierni w kościołach katolickich podczas nabożeństwa z okazji Środy Popielcowej  

Dziś katolicy powinni powstrzymać się od jedzenia mięsa i ograniczyć liczbę posiłków, przez kolejne 40 dni będą starać się dochować postnych postanowień.

- W tym roku na Wielki Post rezygnuję z alkoholu, kawy i napojów energetycznych. Ich picie sprawia mi przyjemność, a odmówienie sobie tego przez 40 dni ćwiczy siłę woli i zdolność do poświęcenia - mówi nam nasz czytelnik pan Michał.

- Właściwie co roku w Wielkim Poście odmawiam sobie słodyczy. Tym razem także nie będzie wyjątku. Słodycze są moją największa słabością,więc zrezygnowanie z nich przez 40 dni jest dla mnie dużym wyzwaniem.Mam nadzieje, ze mu podołam - mówi nam pani Monika.

Pan Bóg zamiast kalorii

Postanowienia wcale nie muszą polegać na odmawianiu sobie czegoś - szczególnie, że dla wielu osób np. ograniczenie jedzenia jest niewskazane lub niemożliwe z powodów zdrowotnych.

"Jako osoba po zaburzeniach odżywiania jestem zwolniona z postu ilościowego nawet dziś" - pisze nasza czytelniczka Anna. "Moim postanowieniem jest codzienna lektura Pisma Świętego oraz lepsze zarządzanie stresem. Teraz reaguję jedzeniem słodyczy. Najbliższe 40 dni mają posłużyć mi do większego zaufania Panu Bogu, a nie kaloriom" - przyznaje. "Postanawiam zrobić co w mojej mocy, aby więcej się modlić w miejsce jedzenia" - dodaje i tłumaczy, że post jest dla niej raczej czasem refleksji, niż samoumartwienia.

Czy wy macie postanowienia na Wielki Post? Dajcie znać w komentarzach>>>

W Wielki Post powstrzymać się od hejtu

Nietypową formę postanowienia zaproponował w liście z okazji Wielkiego Postu kard. Kazimierz Nycz. Zaproponował, by w tym okresie... powstrzymać się od hejtu.

"Obserwujemy wszyscy, jak wiele jest w naszym życiu publicznym słów, które niebezpiecznie ocierają się o nienawiść (...). Może święty czas Wielkiego Postu jest wart tego, by uspokoić debatę publiczną, także spory na poziomie rodzin, przyjaciół, bliskich" - apeluje w liście, który zostanie odczytany w niedzielę w kościołach Archidiecezji Warszawskiej.

Kardynał zachęca do pomocy finansowej mieszkańcom Syrii poprzez działający od kilku miesięcy program pomocowy "Rodzina rodzinie". "Mamy nadzieję, że następnym krokiem będzie program pomocy przez korytarze humanitarne. Polega on na przyjęciu w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, pomocy nadzwyczajnej, koniecznej do ich przeżycia" - dodaje Kazimierz Nycz.

"Post pomaga nam otworzyć się na miłość Boga"

Jak duchowni tłumaczą cel postanowień wielkopostnych? - Modlitwa, post i jałmużna pomagają nam otworzyć się na miłość Boga - mówił dziś Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Z kolei papież Franciszek mówił w kontekście postu o nadziei. Odwołał się do doświadczenia wyjścia Izraelitów z Egiptu. Wskazał, że ta pielgrzymka narodu wybranego odbywa się w nadziei, jest wyjściem z niewoli ku wolności.

Wizytówka Syrii, która stała się symbolem cierpienia. Aleppo przed wojną domową i po niej

Więcej o: