"Obserwujemy wszyscy, jak wiele jest w naszym życiu publicznym słów, które niebezpiecznie ocierają się o nienawiść (...). Ileż jadu sączy się na internetowych forach (...). Może święty czas Wielkiego Postu jest wart tego, by uspokoić debatę publiczną, także spory na poziomie rodzin, przyjaciół, bliskich. Może stać nas na to, by od czasu do czasu powiedzieć coś dobrego o przeciwnikach politycznych?" - apeluje kard. Kazimierz Nycz w liście z okazji Wielkiego Postu, który zostanie w niedzielę odczytany w kościołach Archidiecezji Warszawskiej. Post w kościele katolickim rozpoczyna się w Środę Popielcową i potrwa 40 dni. CZYTAJ CAŁĄ TREŚĆ LISTU >>>
Dowiedz się więcej:
Jakie jest stanowisko duchownego ws. uchodźców?
Kardynał zachęca do pomocy finansowej mieszkańcom Syrii poprzez działający od kilku miesięcy program pomocowy "Rodzina rodzinie". "Mamy nadzieję, że następnym krokiem będzie program pomocy przez korytarze humanitarne. Polega on na przyjęciu w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, pomocy nadzwyczajnej, koniecznej do ich przeżycia" - dodaje Kazimierz Nycz.
Co Metropolita Warszawski pisał o Ukraińcach?
"Nie zamykajmy też oczu na wiele tysięcy Ukraińców, którzy wśród nas żyją i pracują, uzupełniając sezonowe braki rąk do pracy i przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki. Oni również mają swoje rodziny" - pisze kard. Nycz. "Naszym braciom potrzeba nie tyle jałmużny, co zwykłego szacunku i uczciwego wynagrodzenia" - dodaje.
Co kardynał pisał o księżach?
Kard. Kazimierz Nycz zaapelował o modlitwę za księży, którzy, jego zdaniem, zmagają się z wieloma trudnościami. "Modlitwa w intencji powołań to również modlitwa za kapłanów, modlitwa o to, by byli wierni. Módlcie się za swoich kapłanów, walczcie o nich, bo niestety walczy o nich także szatan, który pierwszy powiedział Bogu: Nie będę służył! Każdy przypadek porzucenia kapłańskiej posługi, porzucenia braci i sióstr to wielka tragedia Kościoła i rana na Ciele Jezusa".
Zobacz także: Wizytówka Syrii, która stała się symbolem cierpienia. Aleppo przed wojną domową i po niej