Konkurs wiceszefa MSWiA dla uczniów z Podlasia. Będą szukać prawdy o katastrofie smoleńskiej

- Obecnie sytuacja jest sprzyjająca do organizacji takich konkursów - mówił Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i pomysłodawca konkursu "W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej". Mogą w nim wziąć udział uczniowie podlaskich szkół.

Uczniowie podlaskich szkół w konkursie organizowanym przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji skupią się na "poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej". Jak pisze białostocka "Gazeta Wyborcza", to już piąta edycja konkursu "By czas nie zaćmił i niepamięć". Jego pomysłodawcą i organizatorem od samego początku jest Jarosław Zieliński - wiceszef MSWiA i poseł PiS z Podlasia.

Na konferencji prasowej Zieliński przekonywał, że "obecnie sytuacja jest sprzyjająca do organizacji takich konkursów", wcześniej zaś, za rządów PO i PSL, szkoły o nim nie wiedziały. - Jeśli chodzi o katastrofę smoleńską, to jest pole do poszukiwania prawdy - mówił polityk. - Młodzież wyrobi sobie pogląd na temat manipulacji dotyczącej katastrofy. Nawet jeśli sobie tylko uzmysłowi to, że ma kłopoty ze znalezieniem podstawowej wiedzy po ponad sześciu latach od niej, to już jest dużo - dodał poseł.

Jak przyznał, jednym ze źródeł „poszukiwań prawdy o katastrofie smoleńskiej” przez uczestników mogą być prace podkomisji smoleńskiej. Konkurs trwa do końca kwietnia, prace mogą mieć dowolną formę (esej, rozprawa, reportaż). 

Więcej o konkursie na bialystok.wyborcza.pl.

Co ustaliła Komisja Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zbyt szybkie opadanie, zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, spóźnione odejście na drugi krąg i w konsekwencji zderzenie z przeszkodą terenową. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Więcej o:
Komentarze (208)
Konkurs wiceszefa MSWiA dla uczniów z Podlasia. Będą szukać prawdy o katastrofie smoleńskiej
Zaloguj się
 • m.c.hrabia

  Oceniono 53 razy 49

  najkrócej.
  nawalony generał wchodzi do kokpitu, lądujcie qrwqa jego .....
  wylądowali.

 • szaja25

  Oceniono 47 razy 41

  Ja dla uczniów mam inną zagadkę....., czy to zdrajca, czy nie...

  Cudowne przypadki w życiu Kaczyńskich.
  1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie dostaje od stalinowskiej władzy wypasiony apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, nawet szarego członka PZPR.
  2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle.
  3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.
  4) Cud! Rajmund Kaczyński jako jedyny żołnierz AK posiada paszport uprawniający do wyjazdów do krajów kapitalistycznych,wyjeżdża na kontrakty i zarabia śmierdzące kapitalistyczne dolary.
  5) Cud czwarty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji nie zostaje internowany.
  6) Cud piąty, Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982-1989.
  7) Cud szósty, Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji ujawnia swoją teczkę dopiero po naciskach prasy.
  8) Cud! Rajmund Kaczyżski zmarł 17 kwietnia 2005r.Dlaczego synusiowie tak cichutko go pochowali,bez mediów,bez sztandarów i hymnów,przemówień o zasługach jakie włożył w utrwalanie władzy ludowej.Rajmund Ojciec spoczywa w zapomnianym rejonie cmentarza. Przeszkadzał w karierze.
  9) Umorzenie długu Porozumienia Centrum,partii Kaczyńskich w czwartym dniu sprawowania urzędu przez PISowskiego ministra
  10) Cud - fałszywa lojalka umorzona w 2008r z powodu przedawnienia. Inni przed Sądem musieli udowadniać niewinność.
  11) Cud! W PiSowskim IPN brak dokumentów z działalności opozycyjnej Jarosława z lat 1982 do 1989.Kto tam posprzątał i czego tak bardzo się

 • leszek.30

  Oceniono 35 razy 31

  Chrońmy nasze dzieci, młodzież, nie tylko przed pedofilami w sutannach,l ale też przed plugawym bolszewizmem propagowanym przez PiS-komunę..!!!

 • vontomke

  Oceniono 30 razy 28

  Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą - Goebbels. PiS nie widzi w tym nic złego aby indoktrynować swoją zakłamaną propagandą już od najmłodszych lat.

 • Beata Pisda

  Oceniono 26 razy 26

  na szczęście dostępne są raporty Laska, które pis usunął z rządowych stron, zapisy czarnych skrzynek, stenogramy rozmów itp.

  tak dla przypomnienia ostatnia minuta zapisu rozmów z kokpitu:

  8:40:07 - pierwszy, poprzedzony trzaskiem alarm TERRAIN AHEAD!
  8:40:21 - ...Zmieścisz się śmiało - zachęca tymczasem DSP (gen. Andrzej Błasik)
  8:40:33 - drugi alarm TERRAIN AHEAD.
  8:40:38 - trzeci alarm TERRAIN AHEAD, tłumiący odczytane dopiero teraz słowa któregoś z członków załogi "To się nie uda".
  8:40:41 - czwarty alarm TERRAIN AHEAD.
  8:40:42 - alarm PULL UP. Alarmy TERRAIN AHEAD i PULL UP pracują równolegle
  8:41:01 -Ostatni alarm PULL UP!
  Zapis urywa się z silnym trzaskiem. Jest 8:41:04.

  specjalnie dla pisowskiej hołoty "pull up" i "terrain ahead" to NIE ZNACZY "na kursie" i "na ścieżce".

 • lodzermensz1

  Oceniono 22 razy 22

  Zakłamany ćwierćinteligencie, ministrze z błaszczakowej łaski,
  "Nawet jeśli sobie tylko uzmysłowi to, że ma kłopoty ze znalezieniem podstawowej wiedzy po ponad sześciu latach od niej, to już jest dużo"
  Jeśli młodzież ma problem ze znalezieniem podstawowej wiedzy, to tylko dlatego, że wasz zakłamany rząd usunął rzetelny raport państwowej komisji, która tę katastrofę badała.
  www.premier.gov.pl/RaportPL.zip
  Na szczęście młodzież nie jest tak durna i znajdzie sobie w sieci prawdę. Dla ułatwienia:
  faktysmolensk.niezniknelo.com/fakty-smolensk.html

 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 19

  Ach to czemu ze stron rządu zniknęły ustalenia poprzedniej komisji badającej wypadek? To w celu poszerzenia wiedzy w społeczeństwie.Dość mocna bezczelność.Schować głowę pod kołderkę i myśleć,że się jest niewidocznym.

 • 55kris

  Oceniono 18 razy 18

  Przecież wiadomo, że za tę tragedię odpowiadają przede wszystkim dwaj panowie K. Niestety dobra odpowiedź nie wygrywa tego konkursu.
  A swoją drogą to już szczyt nikczemności partii, która doszła do władzy tańcząc na grobach ofiar tej tragedii. Niech Bóg im wybaczy, bo ja nie umiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX