"Wprost": o. Rydzyk byłby 83. na liście najbogatszych Polaków. Ale formalnie posiada niewiele

Gdyby o. Tadeusz Rydzyk był właścicielem kontrolowanych przez siebie biznesów, znalazłby się na liście najbogatszych Polaków. "Wprost" wyliczył, przed rokiem jego firmy i fundacje przyniosły 56 mln zł przychodu.

'"Wprost" dotarł do sprawozdań finansowych kluczowych biznesów o. Tadeusza Rydzyka" - czytamy w najnowszym numerze tygodnika. Na ich podstawie dziennikarze wycenili majątek, kontrolowanych przez redemptorystę. Korzystali z tej samej metodologii, co przy układaniu listy najbogatszych Polaków "Wprost".

Wg tygodnika, kontrolowane przez o. Rydzyka fundacje i firmy przyniosły w 2015 roku 56 mln zł przychodów i 11 mln zysku netto. Szacując na tej podstawie całość majątku dziennikarze ustalili, że duchowny znalazłby się na 83. miejscu listy najbogatszych. Nie jest jednak uwzględniany, gdyż jako zakonnik sam nie ma żadnego majątku, a jedynie rzeczy osobiste.

"Wprost" opisuje, że biznesy Rydzyka należą częściowo do zakonu redemptorystów (w tym Radio Maryja), a  w większości do kontrolowanych przez niego fundacji i zależnych firm (fundacje Lux Veritatis i "Nasza przyszłość", firmy "Geotermia Toruń" i inne).

Firmy i fundacje kontrolowane przez o. RydzykaFirmy i fundacje kontrolowane przez o. Rydzyka Fot. mojepanstwo.pl

 

Więcej o: