Często dziwimy się temu, co pokazują "Wiadomości". Tym razem zaskoczyło nas, czego NIE pokazały

W sobotę wieczorem Agnieszka Holland zdobyła na Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia za "Pokot". Choć to prestiżowa nagroda, niedzielne wydanie "Wiadomości" TVP nie poświęciło wydarzeniu ani sekundy.

"Pokot" Agnieszki Holland został wyróżniony nagrodą im. Alfreda Bauera i otrzymał statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia dla filmu fabularnego, który "otwiera horyzonty sztuki filmowej". Niestety, widzowie "Wiadomości" TVP nie dowiedzieli się o tym sukcesie - Międzynarodowy Festiwal Filmowy został przez nie zupełnie pominięty:

W przypadku sobotniego wydania jest to zrozumiałe - nagrody zostały rozdane już po wydaniu dziennika. W takich sytuacjach o podobnych wydarzeniach mówi się zazwyczaj w kolejnym wydaniu. Tak się jednak nie stało; "Wiadomości" pochyliły się m.in. nad śmiercią Danuty Szaflarskiej, pogrzebem polskiej wolontariuszki zamordowanej w Berlinie, Eurowizją, blokowaniem wjazdu Jarosława Kaczyńskiego na Wawel czy rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. O nagrodzie dla filmu nie było ani słowa.

Scenariusz thrillera "Pokot", który 24 lutego wejdzie na ekrany polskich kin, powstał na motywach głośnej powieści Olgi Tokarczuk - "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Główną bohaterką nowego filmu Holland jest mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka Janina Duszejko - astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Duszejko odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika i rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

To kolejny FF w Berlinie z polskimi sukcesami. W zeszłym roku Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz filmu "Zjednoczone Stany Miłości", a rok wcześniej z nagrody w Berlinie cieszyła się Małgorzata Szumowska.

Pełną listę zwycięzców Berlinale czytaj tutaj >>>

Więcej o: