W tych miastach dziś oddychamy trucizną. Normy przekroczone nawet o 600 proc.

• W wielu miastach przekroczone są dziś normy jakości powietrza
• Smog jest m.in. w Warszawie, Krakowie i Kielcach
• W czasie smogu należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz

Stężenie groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 wielokrotnie przekracza dziś normy w wielu miastach. W Warszawie np. normy PM 10 są przekroczone o ponad 200 proc., zaś PM 2,5 o ponad 400 proc. W Poznaniu jest to odpowiednio nawet 300 proc. i ponad 400 proc., w Kielcach zaś 300 i 600 proc. SPRAWDŹ AKTUALNY STAN POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE >>> W czasie smogu należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz.  Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu. 

Dowiedz się więcej:

Czy smog jest szkodliwy?

Tak. Smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości oddechowych, infekcje oddechowe to objawy, jakie mogą wystąpić u nas od razu. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko nowotworów, chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, odpornościowego. Z powodu smogu - wg danych Unii Europejskiej - umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ >>>

Czym jest smog?

Smog powstaje przy bezwietrznej pogodzie, wskutek wytwarzanych przez nas zanieczyszczeń. Zawiera substancje toksyczne i metale ciężkie. Szczególnie groźny dla naszego zdrowia jest benzo(a)piren - rakotwórczy związek chemiczny. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

ZOBACZ TEŻ: Smog w Polsce to nie problem? Prosty eksperyment pokazuje, czym oddychamy na co dzień

 

Więcej o:
Komentarze (243)
W tych miastach dziś oddychamy trucizną. Normy przekroczone nawet o 600 proc.
Zaloguj się
 • homo_faber_1974

  Oceniono 29 razy 19

  Gazeto, dobrze, że podajecie dane o pyłach, ale możecie zrobić od czasu do czasu więcej: Piszcie, jak palić w piecach starego typu, żeby ograniczyć emisję. Uczcie ludzi, że rano najpierw usuwamy szron z szyb samochodowych, a silnik uruchamiamy wtedy , gdy mamy za chwilę odjechać. Niech ludzie wiedzą, że walka ze smogiem to nie jest siedzenie w pomieszczeniach.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 29 razy 17

  no przecież PIS ogłosił ustami swojego ministra zdrowie że SMOG to lewacka propaganda i tak na prawdę nie istnieje

 • wlodeek

  Oceniono 32 razy 16

  Rozmawiałem ze znajomym pisiorem. Udowadniał, że smog w Polsce to niemiecka propaganda, że Niemcy chcą doprowadzić do zamknięcia kopalń, że w Polsce smogu wcale nie ma, a zdjęcia są zmanipulowane, a dane statystyczne o umieralności sfałszowane.
  Nic dodać, nic ująć! Tak lasuje się mózgi w tym kraju.

 • homo_faber_1974

  Oceniono 35 razy 15

  A rząd nadal finansuje skup nadprodukcji od nierentownych kopalni. Bo węgiel to przecież "część naszej tożsamości narodowej".

 • Karol Robakowski

  Oceniono 22 razy 14

  Tytuł powinien brzmieć "Miasta w których są stacje pomiarowe i dziś oddychamy trującym powietrzem. Normy przekroczone nawet o 600 proc. " W wielu mniejszych miastach jest gorzej niż w dużych. w mieście 30 tysięcznym , w którym jest niewiele bloków z cieplikiem wyjście wieczorem na spacer po osiedlu domków jednorodzinnych to nie lada wyzwanie. Jest tak czarno od dymu z kominów, że nie wiadomo w którym kierunku iść

 • threeme

  Oceniono 12 razy 10

  Może kilka FAKTÓW:
  Eksperci i ekolodzy od lat to powtarzają, ale nikt (jak widać) nie słucha:
  1. Nikt nie chce ograniczenia spalania węgla w elektrowniach. No dobrze by było to zrobić dla naszej przyszłości, ale niestety realia naszego kraju są jakie są. Fajnie gdyby rządzący przyłączyli się do redukcji dwutlenku węgla, ale to jest - niestety - w naszym kraju niemożliwe - lobby górnicze jest zbyt silne. Wracając jednak do elektrowni: są niewinne smogu. Z elektrowni jest około 10% całości zanieczyszczeń. Elektrownie muszą spalać węgiel najwyższej jakości, w sposób ściśle kontrolowany przez komputer a spaliny są odsiarczane i odpylane, przechodzą przez filtry.

  Co innego domowe piece. Spalamy u nas węgiel fatalnej jakości (często są to odpady kopalniane, czyli muł węglowy, w innych krajach Europy zakazany) w nisko wydajnych piecach, a palimy byle jak. Nawet sposób palenia w piecach ma duże znaczenie w powstawaniu zanieczyszzeń! Tego nikt nie kontroluje. Pod koniec tamtego roku rząd PIS zapowiedział program walki ze smogiem. Zaproponowano wprowadzenie norm na węgiel, zakaz sprzedazy mułu oraz wprowadzenie norm na piece. Kiicowałem tym planom. Niestety rząd wycofał się z nich bardzo szybko. Dlaczego? Normy jakościowe na węgiel to gigantyczne kłopoty dla kopalń, które i tak ledwo zipią. Normy jakościowe na piece to wzrost ich cen - zaprotestowaliby więc zwykli obywatele. Zakaz sprzedaży mułów węglowych to uderzenie w najbiedniejszych. Czyli spadek popracia. Tak właśnie działa władza: patrzy na obecne poparcie, nie patrzy w przyszłość.

  2. Od lat fachowcy od zanieczyszczeń, urbaniści i ekolodzy pomstują na każdą władzę za chaos w urbanistyce i na powolną śmierć zieleni miejskiej. Niestety rząd przyzwala obecnie na masową wycinkę drzew w miastach.
  3. Samochody nie są źródłem smogu zimą, są natomiast przyczyną smogu latem (wikipedia: smog fotochemiczny)
  4. W Polsce są nawet błędy na poziomie projektowania domów. Kominy budowane są w złych miejscach: za nisko i zbyt blisko kalenicy. Przepływ spalin zostaje zaburzony i zanieczyszczenia ścielą się po ziemii, zamiast byc wyniszone jak najwyżej.
  5. Wciąż niestety problemem jest spalanie śmieci w domowych piecach.
  6. Prawdą jest, że smog był od dawna. Jednak smog np. z lat 80tych ograniczał się do Śląska i do okręgów przemysłowych. Nie było go dakmy na to w Olsztynie. Teraz smog jest problemem całego kraju, nawet "zielonych" mazur. Co się zmieniło? Wzrosła cena węgla, przez co ludzie przerzucili się na węgiel dużo gorszej jakości.
  7. To z czego ludzie nie zdają sobie sprawy to normy jakości powietrza w naszym kraju. Są nawet trzy - czterokrotnie wyższe niż w innych krajach Europy! czyli gdy we Włoszech jest ogłaszany alarm smogowy u nas powietrze byłoby "umiarkowane"!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX