Szarpanina podczas kontroli biletowej w Szczecinie. "Weź go jak psa"

Pasażerowie tramwaju nr 7 w Szczecinie nagrali zatrzymanie mężczyzny, który jechał bez biletu. Na filmie słychać, że ludzie bronią gapowicza i zarzucają kontrolerom agresywne zachowanie. Policja bada sprawę, a ZDiTM jak na razie nie ma pracownikom nic do zarzucenia.

Do szarpaniny, którą widać na nagraniu przesłanym przez czytelnika do redakcji "Głosu Szczecińskiego", doszło we wtorek ok. godz. 17:30. Na nagraniu widać kilku kontrolerów, którzy własnymi ciałami blokują pasażera bez biletu

Kilku innych pasażerów ich nagrywa, inni zaś zwracają uwagę na zachowanie kontrolerów. - Zgniatasz mi komputer, idioto! Wiesz ile on kosztował? Cztery pensje! - słychać głos, który prawdopodobnie należy do kontrolowanego mężczyzny.  - Weź go jak psa - słychać po chwili inny głos. W pewnym momencie widać, jak gapowicz stara się wycofać z podniesionymi rękami.

- On się nie szarpie nawet, jego szarpią! - mówi kobieta. - Traktujecie ludzi jak psy - mówi mężczyzna. - Przesuńcie się, tu jest kobieta, jak wy się zachowujecie! - krzyczy inny gdy kontrolerzy i pasażer niemal wpadają na siedzącą pasażerkę. - Polaka by tak nie potraktowali - mówi inny głos. Mężczyzna bez biletu ma ciemną skórę. 

Inni pasażerowie przekonują, że kontrolerzy nie mają prawa zatrzymać pasażera. Nie mają jednak racji. Podczas kontroli biletów, w określonych warunkach można dokonać obywatelskiego ujęcia gapowicza do czasu przyjazdu policji lub innych służb. Nie wolno jednak  stosować środków przymusu.

 

Kontrolerzy wezwali na miejsce policję, a ta prowadzi w sprawie czynności sprawdzające - dowiedzieliśmy się od rzecznika Rzecznika Komendy Głównej w Szczecinie.

Na miejscu wylegitymowano wszystkich uczestników zajścia, a dziś funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring. dopiero na jego podstawie ocenią, czy mogło dojść do złamania prawa i należy wszcząć postępowanie.

Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM w odpowiedzi na nasze pytania zwraca uwagę, że gapowicz na prośbę kontrolerów nie okazał dokumentu stwierdzającego tożsamość i próbował opuścić tramwaj. Kontrolerzy mieli prawo go zatrzymać.

"Zachowanie pasażera było agresywne w stosunku do kontrolerów" - ocenia ZDiTM i dodaje, że ten mężczyzna ju z cztery razy został ujawniony podczas podróży bez ważnego biletu.

 

Więcej o:
Komentarze (168)
Szarpanina podczas kontroli biletowej w Szczecinie. "Weź go jak psa"
Zaloguj się
 • Oceniono 31 razy 23

  Straszne. Złe kanary złapały dobrego, uczciwego, poczciwego gapowicza. Jak mogli, go spisać? Jak mogli domagać się uiszczenia opłaty za przejazd bez biletu? Skandal normalnie! Dość społecznej akceptacji dla gapowiczów. Jazda na gapę to nic innego, jak wyłudzenie usługi, w zasadzie kradzież!

 • mirek11768

  Oceniono 33 razy 17

  biedny, uciśniony gostek bez biletu, który pośrednio mnie okrada.. zatrzymany do przyjazdu policji przez złych kontrolerów.
  och jak mi go szkoda , ojejku, jejku

 • popijajac_piwo

  Oceniono 20 razy 14

  "Mężczyzna bez biletu ma ciemną skórę."

  A mówiłem ubierać się na czarno i z koloratką, to nie będzie widać ciemnej karnacji a przy okazji który kanar zatrzyma?...

 • ludlo

  Oceniono 13 razy 13

  Kto się szarpie przy kontroli biletów ten stawia się ponad prawem. Należy po prostu albo okazać ważny bilet albo przyjąć mandat karny za jazdę bez biletu, to takie proste i komfortowe. Ja kiedyś w ogóle jeździłem bez biletu bo płaciłem karę raz na 2 miesiące i nie musiałem kasować, a miesięcznych chyba jeszcze nie było.

 • tojasz

  Oceniono 13 razy 11

  Tylu broniących złodzieja,ale jakoś żaden nie zoferował opłaty mandatu.Jesteście tak zidiociali,że aż was szkoda.

 • furious07

  Oceniono 13 razy 11

  Ma na kompa za 4 pensje a nie ma na bilet??? Niech kupi używany rower za 50 pln. Cwaniak się znalazł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX