Szarpanina podczas kontroli biletowej w Szczecinie. "Weź go jak psa"

Pasażerowie tramwaju nr 7 w Szczecinie nagrali zatrzymanie mężczyzny, który jechał bez biletu. Na filmie słychać, że ludzie bronią gapowicza i zarzucają kontrolerom agresywne zachowanie. Policja bada sprawę, a ZDiTM jak na razie nie ma pracownikom nic do zarzucenia.

Do szarpaniny, którą widać na nagraniu przesłanym przez czytelnika do redakcji "Głosu Szczecińskiego", doszło we wtorek ok. godz. 17:30. Na nagraniu widać kilku kontrolerów, którzy własnymi ciałami blokują pasażera bez biletu

Kilku innych pasażerów ich nagrywa, inni zaś zwracają uwagę na zachowanie kontrolerów. - Zgniatasz mi komputer, idioto! Wiesz ile on kosztował? Cztery pensje! - słychać głos, który prawdopodobnie należy do kontrolowanego mężczyzny.  - Weź go jak psa - słychać po chwili inny głos. W pewnym momencie widać, jak gapowicz stara się wycofać z podniesionymi rękami.

- On się nie szarpie nawet, jego szarpią! - mówi kobieta. - Traktujecie ludzi jak psy - mówi mężczyzna. - Przesuńcie się, tu jest kobieta, jak wy się zachowujecie! - krzyczy inny gdy kontrolerzy i pasażer niemal wpadają na siedzącą pasażerkę. - Polaka by tak nie potraktowali - mówi inny głos. Mężczyzna bez biletu ma ciemną skórę. 

Inni pasażerowie przekonują, że kontrolerzy nie mają prawa zatrzymać pasażera. Nie mają jednak racji. Podczas kontroli biletów, w określonych warunkach można dokonać obywatelskiego ujęcia gapowicza do czasu przyjazdu policji lub innych służb. Nie wolno jednak  stosować środków przymusu.

 

Kontrolerzy wezwali na miejsce policję, a ta prowadzi w sprawie czynności sprawdzające - dowiedzieliśmy się od rzecznika Rzecznika Komendy Głównej w Szczecinie.

Na miejscu wylegitymowano wszystkich uczestników zajścia, a dziś funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring. dopiero na jego podstawie ocenią, czy mogło dojść do złamania prawa i należy wszcząć postępowanie.

Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM w odpowiedzi na nasze pytania zwraca uwagę, że gapowicz na prośbę kontrolerów nie okazał dokumentu stwierdzającego tożsamość i próbował opuścić tramwaj. Kontrolerzy mieli prawo go zatrzymać.

"Zachowanie pasażera było agresywne w stosunku do kontrolerów" - ocenia ZDiTM i dodaje, że ten mężczyzna ju z cztery razy został ujawniony podczas podróży bez ważnego biletu.

 

Więcej o: