Uwaga na smog! Dziś fatalne powietrze w wielu miastach. Należy unikać wychodzenia z domu

W wielu miastach - m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Poznaniu - jest dziś bardzo duży smog. Normy są przekroczone o kilkaset procent. Na Śląsku obowiązuje darmowa komunikacja. Należy unikać przebywania na zewnątrz.

Stężenie groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 wielokrotnie przekracza dziś normy w największych miastach Polski.

Normy WHO są przekroczone o 500 proc. w Warszawie i okolicach, 700 proc. w Poznaniu, 600 proc. w Krakowie, ok. 300 proc. w miastach aglomeracji śląskiej, 440 proc. w Częstochowie. Jakość powietrza jest bardzo zła także m.in. w Toruniu, Wrocławiu i Kielcach. Aktualne dane można sprawdzić na portalu GIOŚ i w aplikacjach na smartfony.  

Przy taki wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

Przez smog darmowa komunikacja na Śląsku i w Krakowie

W woj. śląskim jest wysokie, choć znacznie niższe niż wczoraj stężenia pyłu zawieszonego. W tej sytuacji mieszkańcy regionu nadal (do końca dnia) mogą za darmo korzystać z pociągów Kolei Śląskich oraz autobusów i tramwajów największego organizatora komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP).

Aby pojechać komunikacją za darmo, wystarczy okazać dowód osobisty i dowód rejestracyjny, w którym jest się wpisanym jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

Darmowa komunikacja dla kierowców obowiązuje dziś także w Krakowie.

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, jednak emisja spalin samochodowych również ma znaczenie. Udział transportu samochodowego w tworzeniu smogu w miastach oceniany jest - w zależności od warunków - od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Więcej o: