"Mam synów w podobnym do pana wieku". Szydło pisze list do 21-latka z Oświęcimia

• TVP Info: Beata Szydło napisała list do 21-letniego uczestnika wypadku• Premier: Wyobrażam sobie, co pan i pana bliscy teraz czujecie• Zdaniem B. Szydło, część opozycji próbuje wykorzystać to zdarzenie

Premier Beata Szydło napisała list do 21-letniego Sebastiana K. z Oświęcimia, podejrzanego o nieumyślne spowodowanie wypadku - informuje TVP Info. "Mam synów w podobnym do pana wieku. Wyobrażam sobie, co pan i pana bliscy teraz czujecie. Oczekuję, że ta sprawa będzie potraktowana, jak każde inne takie zdarzenie. Jako obywatele przed organami sprawiedliwości jesteśmy równi. Jestem przekonana, że postępowanie będzie transparentne i rzetelne. Cześć opozycji próbuje wykorzystać to zdarzenie do swoich celów. Działanie części opozycji jest dla mnie nieuczciwe i haniebne" - napisała Beata Szydło. O skontaktowanie się z matką 21-latka apelowała dziś w TOK FM do premier Beaty Szydło dziennikarka Dominika Wielowieyska. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Dowiedz się więcej:

Co jeszcze znalazło się w liście?

"Szanowny Panie Sebastianie, toczy się postępowanie i jestem przekonana, że będzie ono transparentne i rzetelne. Życzmy sobie wzajemnie, by ta sprawa jak najszybciej została wyjaśniona, nie powodując niepotrzebnych emocji" - napisała Beata Szydło.

Co się wydarzyło w Oświęcimiu?

W piątek wieczorem kolumna rządowa wyprzedzała fiata seicento, którego kierowca w pewnym momencie skręcił w lewo, nie przepuszczając limuzyny Beaty Szydło. Wówczas kierowca kolumny, chcąc uniknąć zderzenia, próbował zjechać na pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku wypadku do szpitala trafiła premier i dwóch funkcjonariuszy BOR. Jeden z nich doznał poważniejszych obrażeń nóg i miednicy.

Z jaką prędkością poruszała się kolumna?

- Nie wiemy, z jaką prędkością przemieszczała się kolumna, ale nie ma też podstaw, by zakładać, że prędkość przekroczyła dozwoloną prędkość na obszarze zabudowanym - powiedział rzecznik prokuratury Włodzimierz Krzywicki.Podkreślił, że pojazdy uprzywilejowane - z zachowaniem elementarnych reguł bezpieczeństwa - mogą nie stosować się do przepisów prawa o ruchu drogowym, a więc niekiedy także przekraczać dopuszczalną prędkość. Rzecznik pytany, czy podejrzany kierowca słuchał radia w trakcie zdarzenia, powiedział, że "nigdzie w materiale dowodowym tego postępowanie nie ma śladu, który pozwalałby twierdzić, że podejrzany słuchał radia".

Co prokuratura powiedziała o stanie zdrowia premier?

Prokuratura uzyskała opinię biegłych lekarzy o obrażeniach premier Beaty Szydło i 2 funkcjonariuszy BOR, którzy ucierpieli w wypadku. U premier i szefa jej ochrony niesprawność potrwa powyżej siedmiu dni, u kierowcy trwały poniżej dni siedmiu. Oznacza to odpowiedzialność karną sprawcy wypadku z art. 177 par. 1 Kodeksu karnego, zagrożoną karą do 3 lat więzienia.

Jak prokuratura pierwotnie ustaliła status kolumny?

Prokuratura utrzymuje, że ma "pełne podstawy do ustalenia, że status kolumny pojazdów uprzywilejowanych został zachowany w trakcie przejazdu". W śledztwie opierała się na "relacjach szeregu osób", które miały zeznawać, że kolumna emitowała sygnały dźwiękowe. Prokuratura dysponuje też nagraniami, na których widać, że zastosowane zostały sygnały błyskowe i świetlne. Nagrania nie mają jednak fonii, która mogłaby potwierdzić użycie sygnałów dźwiękowych. Wcześniej prokurator przyznał, że dwóch świadków zeznało, że ich nie słyszało.

Co mówi adwokat kierowcy seicento?

21-letniego kierowcę reprezentuje mecenas Władysław Pociej. Adwokat twierdzi, że sprawa nie jest tak oczywista i że są przesłanki, że kolumna mogła jechać bez włączonego sygnału dźwiękowego. - Sprawa generalnie wydaje mi się trudna, pomimo że to wypadek drogowy - mówił Pociej, który wraz z klientem stawił się dzisiaj w prokuraturze na przesłuchanie.

Apel do świadków

- Apelujemy o to, aby każda osoba mająca wiedzę o okolicznościach wypadku, w którym ucierpiała premier Beata Szydło, zgłaszała się do Prokuratury Okręgowej w Krakowie - powiedział rzecznik krakowskiej prokuratury regionalnej Włodzimierz Krzywicki. Poinformował, że we wtorek rozpoczął pracę zespół biegłych Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna. Do tej pory zeznania złożyli m.in. funkcjonariusze BOR. Przesłuchana w charakterze świadka ma zostać także premier Szydło - gdy tylko zezwoli na to stan jej zdrowia.

 Zobacz także: Beata Szydło odwiedziła oficera BOR rannego w wypadku samochodowym