Polska szachistka walczy w Teheranie o mistrzostwo świata. A internauci hejtują ją za chustę na głowie

Szachistka Monika Soćko podczas mistrzostw w Teheranie wystąpiła w nakryciu głowy. Część internautów jest tym oburzona, dlatego życzą jej przegranej.

W Teheranie trwają mistrzostwa świata kobiet w szachach. Od 10 lutego do 5 marca reprezentantki kilkudziesięciu krajów będą rywalizować o tytuł najlepszej szachistki globu. Wśród nich jest też Polka Monika Soćko, która swoim występem naraziła się wielu osobom. Soćko grała bowiem w hidżabie, do czego zobowiązał zawodniczki organizator konkursu. Z występu zrezygnowała m.in. poprzednia mistrzyni świata Maria Muzyczuk oraz mistrzyni USA Nazi Paikidze. Amerykanka oceniła, że wymóg organizatorów to przykład dyskryminacji, a wręcz braku szacunku dla zawodniczek, które nie są muzułmankami. 

- To egzotyczny kraj, w którym jeszcze nie byłam. Trochę to dziwne, że mistrzostwa świata kobiet odbędą się właśnie tam - mówiła Soćko dzień przed wylotem "Dziennikowi Zachodniemu". Jak przypomina facebookowy profil "Kocham Szachy" kandydatura Teheranu była jednak jedyną zgłoszoną. "Jest to impreza, do której organizatorzy muszą sporo dopłacać, sama pula nagród to 450.000USD. Uczestniczki za awans do kolejnych rund dostają coraz wyższe kwoty, podobnie jak to jest w tenisie" - wyjaśniają prowadzący profil na Facebooku. 

Internauci: Nie ma to jak dać się poniżyć dla garści srebrników 

Po tym, jak w internecie pojawiło się zdjęcie Soćko w chuście, internauci zaczęli atakować polską szachistkę. "Nie ma to jak dać się poniżyć dla garści srebrników. Turniej szachowy w kraju, w którym kobiety uważa się za niepełnosprawne umysłowo. Życzę przegranej" - napisała jedna z użytkowniczek Facebooka. 

"Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd. Obelga dla wszystkich wolnych kobiet. Jako Polce, jako kobiecie wstyd mi, że ta pani reprezentuje mój kraj" - wtórowała jej inna użytkowniczka.

Ktoś inny napisał wprost, że życzy Soćko przegranej. "Skandal! Skandal! Skandal!" - oceniał w komentarzu pod zdjęciem.

 

Monika Soćko rozpoczęła grę w mistrzostwach świata kobiet w Teheranie od dwóch remisowych partii z Rosjanką Anastazją Sawiną. O awansie do drugiej rundy zadecydują w poniedziałek pojedynki barażowe.

Zobacz także:  Pojechał do Kanady pracować jako ogrodnik. Po 3 latach wrócił jako król