Holland: Myślałam, że słowa o wegetarianach i cyklistach są śmieszne. Ale konflikt naprawdę tam przebiega

- Jaki jest tryb myślenia polskiego polityka, który udziela wywiadu w niemieckim piśmie i mówi, że wrogami są wegetarianie i cykliści? Najpierw wydawało się to humorystyczne. Potem zrozumiałam, że konflikt naprawdę tam przebiega - mówi Agnieszka Holland.

- Troska o planetę jest niekompatybilna z konserwatywnym podejściem, które każe "czynić ziemię sobie poddaną". Nieważne, że przy okazji używamy najgorszego paliwa, a nasze dzieci oddychają zatrutym powietrzem - mówiła Agnieszka Holland podczas spotkania poświęconego jej nowemu filmowi “Pokot”, w którym uczestniczyła wraz z autorką literackiego pierwowzoru tego obrazu - Olgą Tokarczuk.

- Powrót do tradycji to też reakcja na współczesną niepewność - ripostowała Olga Tokarczuk. - W tym tradycyjnym pakiecie wartości mieści się bardzo specyficzne podejście do kobiet i do przyrody, która traktowana jest instrumentalnie. Tak, jakby zwracając się do konserwatyzmu można było udawać, że nie ma niepewności, internetu, wojny - oceniła.

“Chciałam, żeby ten film skłaniał ludzi do pytania o świat”

"Pokot" to nowy film Holland na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Tokarczuk. Opowiada o serii morderstw, do których dochodzi w Kotlinie Kłodzkiej i prywatnym śledztwie, jakie w tej sprawie podejmuje pewna kochająca zwierzęta emerytka. 

W przyszłym tygodniu film powalczy o Złotego Niedźwiedzia na 67. Berlinale. W poniedziałek w nowym “Centrum Premier - Czerska 8/10” jego twórczynie mówiły wiele o głównych problemach poruszanych w tym dziele: nie tylko polowaniach, i szerzej, ekologii, ale także o pozycji kobiet.

- Bałam się popaść w patos, który pojawia się, gdy mówimy o prawach zwierząt. Wiele osób odbiera to jako rodzaj szantażu moralnego. Wydało mi się, że jedynym sposobem poradzenia sobie z tym tematem, będzie omotanie go w rodzaj szaleństwa, ale też czarnego humoru - tłumaczyła Olga Tokarczuk.

- Chciałam, żeby ta książka, a potem film, skłaniały ludzi do pytania o świat. Nie tylko o myśliwych, ale szerzej o konflikt, jaki rodzi się w świecie - mówiła Tokarczuk.

“Centrum Premier - Czerska 8/10”

Spotkanie z Holland i Tokarczuk zainaugurowało “Centrum Premier - Czerska 8/10” - nowy cykl spotkań z autorami książek, filmów czy gier komputerowych w siedzibie Agory.

Sprawdź też książkę Olgi Tokarczuk: "Prowadź swój pług przez kości umarłych" >>

 

Więcej o:
Komentarze (79)
Holland: Myślałam, że słowa o wegetarianach i cyklistach są śmieszne. Ale konflikt naprawdę tam przebiega
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 43 razy 27

  PiS osmielil lumpiarstwo – ludzi, ktorzy na codzien wystaja na placach miasteczek, bez zadnych perspektyw. Ich agresja znalazla racjonalizacje.
  Prof. Jadwiga Staniszkis

 • dr.krisk

  Oceniono 49 razy 23

  To smutne, ale Holland (jak zwykle) ma rację. Trolle mogą się zapluć, ale nic tego nie zmieni.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 38 razy 22

  Jaki jest tryb myślenia polskiego polityka, który udziela wywiadu w niemieckim piśmie i mówi, że wrogami są wegetarianie i cykliści...
  ---
  ja bym już tak tych biednych polskich polityków do jednego wora nie wrzucał, trudno jest mi sobie wyobrazić np. Zandberga który opowiada takie dyrdymały, nie każdy polski polityk to Kiepsko-Waszczo-Pisiewicz

 • onduma

  Oceniono 6 razy 4

  Za PO powietrze bylo krystalicznie czyste. Nastal PIS i w TVN Polske zaczely naraz pokrywac geste chmury smogu a narod domagac sie aby nastaly na powrot rzady PO i powietrze staloby sie na powrót krystalicznie czyste. Wszystko za PIS jest gorsze. Oczywiscie w rozhisteryzowanych umyslach totalne opozycji , ktora zupelnie stracila kontakt z rzeczywistoscia.To sie chyba nazywa schizofrenia paranoidalna

 • puch-atek

  Oceniono 8 razy 4

  dobrze prawią baby! Ale co na to kury domowe? Pewnie zadziobią wszystkich którzy się wychylają!

 • ala_kier

  Oceniono 4 razy 2

  Trzymam kciuki za Pokot w Berlinie. Zwiastun wygląda klimatycznie i można bez tego całego politycznego bagienka obejrzeć film i cieszyć się sztuką filmową!

 • loneman

  Oceniono 6 razy 2

  Niestety to nie koniec fali hejtu, robienia kolejnych rzeszy "wrogow publicznych" bo rezim tak ma ze musi miec ciagle chocby wirtualne zagrozenie by usprawiedliwiac przemoc i ograniczenie praw ludzi. Dodatkowo skloca tych co sa latwo sterowalni i chetnie przejmuja glupie hasla jak te o Zydach, masonach, wegetarianach, cyklistach itp itd.
  Potem pora na pastafarian (heretycy), posiadaczy kolorowych butow (peedal?), czytajacych ksiazki w autobusach (zamiast gapic sie bezmyslnie w okno i komus w zeby), uzywajacych zestawow sluchawkowych do rozmow (bo pewnie czubek)...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX