Prawie każdy kierowca ignoruje ten przepis. A część nawet go nie zna. I sypią się mandaty

Jedziesz pasem do skrętu w prawo, widzisz zieloną strzałkę, więc lekko zwalniasz i zaczynasz manewr. To błąd. I może cię za to spotkać kara.

Obowiązek zatrzymania się przed sygnalizatorem z "zieloną strzałką" to w Polsce wciąż martwy przepis. Większość kierowców uważa, że wystarczy delikatnie zwolnić, część natomiast traktuje "strzałkę" jak zielone światło i brawurowo przejeżdża przez przejście dla pieszych.

- Kierowcy tak utrwalili sobie zwyczaj ignorowania przepisu, że często obserwujemy na własne oczy jego łamanie - mówi w rozmowie z TVN24 st. sierż. Michał Kotynia z drogówki w Łodzi.

Przypomnijmy, za niezatrzymanie pojazdu przed "zieloną strzałką" kierowcy grozi kara 100 zł mandatu i jeden punkt karny. 

A TERAZ ZOBACZ: Pomyśl, zanim zaczniesz wyprzedzać. Ginie coraz więcej pieszych

Więcej o:
Komentarze (333)
Prawie każdy kierowca ignoruje ten przepis. A część nawet go nie zna. I sypią się mandaty
Zaloguj się
 • Czupakabros

  Oceniono 41 razy 39

  A co o nawyku zawodowych chamów nie używających kierunkowskazów? O zajeżdżaniu drogi. O staniu na awaryjnych i gadaniu przez telefon i ogólnie rozmawianie przez tel. podczas jazdy? Gdzie kary dla administratorów dróg za debilne ustawianie znaków. Co z reklamami zasłaniającymi znaki. Co z pojazdami zasłaniającymi wyjazd z bocznych dróg i odległości od znaków. Co z parkowaniem na trawnikach i w miejscach wyłączonych z ruchu?

 • qwerty_solo

  Oceniono 25 razy 25

  Przypomnijcie o tym policjantom, bo jeszcze nie widziałem, żeby radiowóz zatrzymał się na zielonej strzałce.

 • maniasza37

  Oceniono 19 razy 17

  Od zawsze strzalka do skretu byla warunkowa. To oznacza, ze mozesz skrecic pod warunkiem ze nikomu nie zajezdzasz drogr (pieszemu, czy temu co nadjezdza z lewej albo skerca w lewo).

 • big_ament

  Oceniono 17 razy 15

  Raz mi ku... wjechała swoim samochodzikiem, kiedy przechodziłem na zielonym świetle po pasach, bo miał zieloną strzałkę - nie zwolnił, nie zatrzymał się, a jeszcze darł ryja do mnie przez okna, cham i głupek!

 • jeak

  Oceniono 49 razy 13

  Przepis jest martwy, bo jest zły !
  Powinien brzmieć np. "kierowca powinien umożliwić pieszym bezpieczne przejście, w tym celu powinien zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się"

 • szoferek1

  Oceniono 24 razy 12

  Nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o kasiorę! Na pińćset+ zaczyna brakować??? i na inne obiecanki dla ciemnego ludu!

 • remislanc

  Oceniono 18 razy 12

  Jestem stary, mam inne zasady i przed "zieloną strzałką" ZAWSZE się zatrzymuję...

 • kajmir

  Oceniono 13 razy 11

  Mi się już zdarzyło, że zostałem otrąbiony przez ćwoka za mną, bo zatrzymałem się na strzałce i dopiero potem ruszyłem. Inna rzecz, że nawet radiowozy mają też przepis za nieważny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX