Polak najlepszy w Europie! Nikt nie oddał tyle krwi, ile nasz żołnierz. To absolutny rekord

Chorąży Jacek Schmidt oddaje krew od prawie 30 lat. W tym czasie nie tylko pobił europejski rekord, ale przede wszystkim - uratował życie kilkudziesięciu osób.

Starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt od 1988 roku oddał w sumie 155 litrów krwi, czyli tyle, ile wynosi pojemność średniej wanny. Tym samym pobił rekord Europy - podaje radio Szczecin. W tym czasie dzięki jego krwi uratowano życie ok. 70 osób.

Teraz żołnierz zachęca innych do oddawania krwi w ramach akcji "Daj coś z siebie na ferie". 

Już w 2013 roku, jako zasłużony dawca krwi, Schmidt został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi. - Nauczyłem się tego od mojego taty, który był honorowym dawcą krwi i stał się moim wielkim wzorem do naśladowania i niesamowitym autorytetem - mówił wtedy wojskowy.

-  Nie wyobrażam sobie, żebym miał tego nie robić. W swoim życiu oddałem już w sumie 131 litrów krwi i osocza, i nie zamierzam przestać - dodał. Jak powiedział - tak zrobił. Od tego czasu jego osobisty rekord wzrósł o ok. 25 litrów.

Podstawowe wymagania do oddania krwi to ukończony 18 rok życia i dobre zdrowie. Dawcą można zostać w lokalnych oraz mobilnych centrach krwiodawstwa. 

 

Więcej o: