Mielec wybuduje wieżę widokową z Matką Boską. Bez konkursu, bez dyskusji. Wtedy pojawia się ten projekt

Drugi Świebodzin - tak piszą o Mielcu media. W mieście powstanie bowiem 18-metrowa wieża widokowa z 4-metrową figurą Matki Boskiej na szczycie. Nie wszystkim projekt miasta przypadł do gustu, więc lokalne studio architektoniczne przygotowało swoją wizję konstrukcji.

Radni PiS z Mielca (woj. podkarpackie) chcą, żeby w ich mieście stanęła wieża widokowa z figurą Matki Boskiej na szczycie. Kontrpropozycję i zachętę do dyskusji o konstrukcji w ważnym dla mielczan miejscu opublikowało studio Tynk Tank.

- Nie do końca podoba nam się projekt radnych - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Michał Bartnicki ze studia, które na swojej stronie pokazało, jak mogłaby wyglądać wieża. Jak dodaje, jego zdaniem powinien odbyć się konkurs architektoniczny albo chociaż dyskusja na ten temat. Urząd miasta ogłosił jednak tylko przetarg na wykonanie gotowego projektu. Na wieżę w parku leśnym Góra Cyranowska zaplanowano z budżetu 1.100.000 zł.

Wieża "ma szanse stać się symbolem"

To jednak nie dotyczy figury, która jest poza przetargiem - jak mówi nam Bartnicki. Według informacji "Gazety Wyborczej" konstrukcja "ma kształtem przypominać świecę, ma być wykonana w konstrukcji stalowej o wysokości 18 metrów z możliwością zainstalowania na jej szczycie czterometrowej figury". Projekt można zobaczyć na stronie portalu hej.mielec.pl. Jak dodaje "Wyborcza" pomysł na wieżę pojawił się już sześć lat temu.

Jest jednak problem. Miasto, jak informują "Fakty" TVN, nie chce bowiem zapłacić za figurę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

"Jesteśmy przekonani o tym, że inwestycja stanie się doskonałą atrakcją i wizytówką miasta" - pisze w komentarzu na portalu Korso.pl przewodniczący radnych klubu PiS Mariusz Ryniewicz. "Ma szanse stać się symbolem, za pomocą którego nasze miasto będzie rozpoznawalne. Przyczyni się nie tylko do promocji miasta, ale stanie się punktem chętnie odwiedzanym, nie tylko przez samych mieszkańców naszego miasta" - zaznacza.

A TERAZ ZOBACZ: Polski pociąg najpiękniejszy na świecie. Dostał nagrodę

Więcej o: