Uroczysty pokot (zakończenie polowania zbiorowego) w Pażęcach w woj. pomorskim odbył się z udziałem 17 kół łowieckich - informuje lokalny portal kartuzy.info. W trakcie kilkudniowych łowów myśliwi upolowali ponad 200 lisów, kunę i tchórza.
Zgodnie z tradycją, zwierzęta zostały ułożone na gałęziach drzew iglastych, a myśliwi oddali im hołd sygnałami łowieckimi. Myśliwych z największą liczbą odstrzelonych lisów nagrodzono.
Zdjęcia z pokotów, prezentujące martwe zwierzęta, wywołują falę dyskusji. Tak było i tym razem, gdy tekst o polowaniu trafił na profil portalu kartuzy.info na Facebooku.
"Biedne zwierzęta, jak tak można?", "Kiedyś zabijało się po to, żeby przeżyć i nakarmić rodzinę, dziś zabija się po to, żeby się chwalić morderczymi łowami", "Jak można być tak okrutnym?" - komentowali użytkownicy.
Były jednak i głosy popierające działania myśliwych. "Dla przyjemności i zysku zabijają kłusownicy, nie myśliwi. Ktoś musi pomóc naturze odzyskać równowagę" - napisała jedna z użytkowniczek. "Pokot jest nie po to, by się chwalić, tylko by okazać szacunek zwierzynie" - stwierdził ktoś inny.
- Osobiście jestem przeciwny publikacji zdjęć z pokotu. Rozumiem, że wrażliwość ludzka może być różna - przyznaje Piotr Ławrynowicz z gdańskiego zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego.
- Tradycja pokotu jest zakorzeniona w polskiej historii od setek lat. To sposób na oddanie hołdu zwierzynie, która jest układana na kobiercu z jedliny lub świerczyny, w odpowiedniej hierarchii. Każdy zwierz jest dodatkowo otrąbiony - zaznacza.
Jak tłumaczą myśliwi, odstrzał lisów jest konieczny - przez szczepienia przeciw wściekliźnie i brak dużych drapieżników lisów jest zbyt wiele. Przez to ginie więcej innych zwierząt, np. zajęcy i kuropatw; straty ponoszą też mieszkańcy wsi, gdyż lisy zabijają im kury.
- Mamy plik skarg i próśb ze strony samorządów, lisy wchodzą do obejść ludzkich, do miast. Ten gatunek nie ma naturalnego wroga, musimy przywracać równowagę w przyrodzie - mówi Piotr Ławrynowicz.
Zobacz także: Właśnie tak wykorzystuje się nowoczesną technologię do zastawiania pułapek na kłusowników