Jurek Owsiak zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla. To pomysł posłanki Nowoczesnej

Joanna Schmidt zgłosiła Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. - WOŚP to akcja, która łączy Polaków ponad podziałami. Dziś to szczególnie ważne - powiedziała Gazecie.pl posłanka Nowoczesnej.

Posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt zgłosiła Jurka Owsiaka i WOŚP do Pokojowej Nagrody Nobla. W rozmowie z portalem Gazeta.pl podkreśliła, że coroczna akcja Owsiaka jest ewenementem na skalę światową. - WOŚP to akcja, która łączy Polaków ponad podziałami. To jest teraz szczególnie ważne. Angażuje ludzi z całego świata. Nie znam drugiej takiej inicjatywy, która łączyłaby tylu Polaków w kraju i na świecie - podkreśliła.

Schmidt wyjaśniła nam, że po wysłaniu wniosku otrzymała specjalny kod weryfikacyjny i bardziej szczegółowe zgłoszenie. Teraz musi jeszcze zebrać materiały dokumentujące dokonania Owsiaka.

Nawet jeśli komisja nie podzieli mojej opinii, to chcę w ten sposób podziękować Jurkowi Owsiakowi za 25 lat pięknej pracy - przyznała posłanka.

Termin składania kandydatur upływa 1 lutego. Po tym czasie Norweski Komitet Noblowski wyłoni spośród nich krótką listę kandydatów.

Rekordowy 25. finał WOŚP

W czasie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Owsiakowi udało się po raz kolejny uzbierać rekordową kwotę pieniędzy. W organizację WOŚP zaangażowanych było 120 tys. wolontariuszy, pracujących w ok. 1700 sztabach. Ok. 50 sztabów zorganizowanych było za granicą. Pieniądze cały czas spływają, będą liczone do końca lutego. Ostateczne informacje o tym, ile zebrano, mają być przedstawione 8 marca. W dniu finału zebranych było ponad 62 mln zł. W zeszłym roku do tego czasu zebrano 44 mln zł. Ponieważ aukcje i samo liczenie potrwają jeszcze nawet kilka tygodni, kwota z pewnością wzrośnie.

Więcej o: