- I niech nikt nie mówi, że "przegrał z chorobą", On z nią każdego dnia wygrywał. Aż do dziś... - tymi słowami Andrzej Golimont, były radny Warszawy, pożegnał Tomasza Kalitę. Informację o jego śmierci podała w poniedziałek w programie "W Tyle Wizji" Magdalena Ogórek. Polityk SLD zmarł w wieku 37 lat na glejaka wielopostaciowego.
Tomasz Kalita ujawnił informację o swojej chorobie w sierpniu zeszłego roku. Mówił wtedy także o wielu przeszkodach, które utrudniają chorującym rekonwalescencję. - Jest obraz nędzy i rozpaczy, jest taka nieudolność i brak zorganizowania. Dlaczego nie można zostać przyjętym na konkretną godzinę? Takie proste rzeczy przerastają naszą służbę zdrowia - mówił wtedy w RMF FM. - Ludzie przyjeżdżają z drugiego końca Polski i nie mogą odebrać np. recept czy odebrać zwolnienia, bo lekarz nie może go wypisać w danej chwili - dodał.
Polityk walczył o legalizację medycznej marihuany. Jak sam podkreślał, żeby zdobyć olej konopny, który pomaga uśmierzać ból, musiał "biegać po Warszawie i szukać dealerów". Dlatego złożył w Sejmie projekt tzw. „Ustawy Kality”, która legalizowałaby marihuanę używaną do celów leczniczych.
- Nie chcę być onkocelebrytą, nie walczę o legalizację marihuany, walczę o prawo wyboru. Jedną z niekonwencjonalnych metod jest leczenie olejem z marihuany. W Polsce ta substancja jest zakazana, co jest absurdalne. Nie chcę epatować chorobą, zawsze wierzyłem, że działalność publiczna ma sens, jeśli coś zmienia - mówił wtedy polityk.
Kalita mówił o sobie "homo politicus". W latach 2008-2011 był rzecznikiem SLD. Później założył Centrum im. Ignacego Daszyńskiego - lewicowy think-tank, który funkcjonuje do dziś. W 2011 r. został także szefem zespołu doradców Leszka Millera, który pełnił wówczas rolę przewodniczącego SLD. Przez jakiś czas był także wiceprzewodniczącym Rady Programowej TVP.
Zobacz też: Tomasz Kalita: "Sensem życia jest samo życie. Kawa, sałatka, którą zrobią bliscy, spacer z psem"