Ksiądz mocno uderzył w WOŚP podczas mszy. Zadzwoniliśmy do proboszcza

- WOŚP to zbieranie pieniędzy na ludzi, którzy popierają aborcję i eutanazję - miał mówić podczas niedzielnego nabożeństwa ks. Piotr Maciejski z parafii w Strzelcach Opolskich. Swoje poglądy potwierdził w rozmowie z dziennikarzem portalu nto.pl. A co na to proboszcz?

"Na mszę nie przyszli, a doją ludzi na aborcję i na eutanazję" - miał powiedzieć o wolontariuszach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ks. Piotr Maciejski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich. Wolontariusze zbierali datki w pobliżu kościoła. Duchowny skrytykował ich pod koniec mszy, tuż przed błogosławieństwem. O sprawie informuje portal nto.pl.

Dziennikarz Nto.pl po nabożeństwie poprosił księdza o komentarz. Ksiądz znów stwierdził, że WOŚP to "zbieranie pieniędzy dla ludzi, którzy bawią się na Woodstocku, umierają tam, popierają aborcję i eutanazję". Dodał też, że "Owsiak jawnie popiera aborcję i eutanazję".

Tego w TVP Info nie zobaczysz! Zobacz, jak Polska świętuje finał WOŚP [ZDJĘCIA]

- Czy jest stosowne, by na placu kościelnym zbierać na człowieka, który wydaje te pieniądze na swoje działalności, które nie mają nic wspólnego z miłością i prawdą, której uczył pan Jezus? To jest poparte faktami, które się dokonują przez 25 lat - mówił ks. Piotr Maciejski.

Proboszcz: Ambona to nie miejsce na takie wypowiedzi

Z ks. Piotrem Maciejskim nie udało nam się porozmawiać, na plebanii usłyszeliśmy, że wyjechał. Przełożony wikariusza ze Strzelec Opolskich zapewnił, że nie popiera słów duchownego.

- Jest mi przykro, że to się stało. Uczynię wszystko, by do podobnych sytuacji nie dochodziło. Ambona jest do głoszenia ewangelii, a nie do wyrażania własnych opinii - mówi w rozmowie z Gazeta.pl proboszcz parafii ks. Zbigniew Żukiewicz.

Duchowny przekonuje, że słowa ks. Maciejskiego to jego prywatna opinia, która nie jest oficjalnym stanowiskiem parafii. Zaznacza, że między duchownymi a wolontariuszami WOŚP nie ma żadnego konfliktu i niechęci.

- To był przypadek incydentalny, spontaniczna wypowiedź. Ksiądz zobaczył wolontariuszy, którzy zresztą stali w okolicy kościoła od rana i nikomu to nie przeszkadzało. Może zainspirował się ich obecnością? Trudno powiedzieć. Na pewno odbędę z nim rozmowę - zapewnił proboszcz.

Owsiak o aborcji i eutanazji

Duchowny ze Strzelec Opolskich najprawdopodobniej odnosił się do wypowiedzi Jerzego Owsiaka, który w jednym z wywiadów mówił o eutanazji jako o "pomocy starszym w cierpieniach". Szef WOŚP tłumaczył później, że nie popiera eutanazji, a mówił jedynie o "dylematach", które pojawiają się w obliczu czyjegoś cierpienia.

Owsiak poparł także "czarny protest" kobiet, które sprzeciwiały się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Jednocześnie hasłem tegorocznego finału WOŚP jest "ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych" i "zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom". Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat wspiera leczenie wcześniaków.

Zobacz także: Brak transmisji w TVP, pikniki wojskowe w weekend. Zobacz, jak PiS przeszkadza WOŚP 

Więcej o: