TVP1 pokaże w niedzielę "Pucz"- dokument o kryzysie w Sejmie. "Kto przygotowywał zamach stanu?"

Trwający 40 minut dokument zostanie wyemitowany w TVP1 w niedzielę o godz. 14:55. Jak obiecują twórcy, "Pucz" ma odpowiedzieć m.in. na pytanie o "motywy, plany i sposoby działania puczystów".

"Pucz" znalazł się w ramówce w ostatnich dniach - jak podają "Wirtualne Media", wcześniej stacja planowała pokazać o tej godzinie odcinek serialu „Zagadka Hotelu Grand”. O czym traktuje dokument?

Od momentu przejęcia władzy przez PiS, w demokratycznych wyborach parlamentarnych, opozycja (PO, Nowoczesna) dąży do obalenia legalnych władz i rozpisania przyśpieszonych wyborów. Z czasem środki używane do zwalczania państwa stają się coraz ostrzejsze. Kolejnym aktem tej walki była nieudana, zaplanowana od wielu miesięcy próba puczu w Sejmie RP, dokonana 16 grudnia. Film dokumentalny ma pokazać motywy, plany i sposoby działania puczystów. Kto i od kiedy przygotowywał zamach stanu? - czytamy w opisie filmu.

Reżyserką obrazu jest Ewa Świecińska - druga reżyserka "Smoleńska", a także autorka dokumentów takich jak "Świątynia", "Święty z marginesu" czy "Bal". Jej najnowszy film ma pokazać kulisy kryzysu w Sejmie.

Przypomnijmy: 16 grudnia posłowie opozycji - PO i Nowoczesnej - rozpoczęli na sali plenarnej Sejmu protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie. Marszałek Marek Kuchciński ogłosił wówczas przerwę w obradach i wznowił je w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne m.in. z powodu braku kworum. 12 stycznia PO zawiesiła protest. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

A skąd się wzięło określenie "pucz"? W odniesieniu do protestów użył go m.in. Jarosław Kaczyński - prezes PiS w wywiadzie dla tygodnika "wSieci" przekonywał, że zablokowanie sejmowej mównicy "to była próba puczu". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

ZOBACZ TEŻ: Antoni Macierewicz tłumaczy, dlaczego protest w Sejmie zakończono dzięki Matce Boskiej Częstochowskiej

Więcej o: