CBA zatrzymało dwóch biznesmenów z zagranicy. Za 25 mln dolarów obiecywali korzystny przetarg

CBA zatrzymało w Warszawie trzech mężczyzn w związku z korupcją. Dwóch z nich to obcokrajowcy, którzy proponowali, że za 25 mln dolarów zapewnią polskiej firmie korzystny przetarg na maszyny rolnicze.

Dwóch obcokrajowców próbowało za pomocą polskiej spółki uszczknąć sporą sumkę z pieniędzy, które Skarb Państwa przeznaczył dla rozwijających się krajów afrykańskich. Chcieli zawrzeć z polską spółką kontrakt na dostawę maszyn rolniczych. Umowa opiewałaby na 100 milionów dolarów.

Łapówka za kontakty

Mężczyźni twierdzili, że mają wpływy w sferach rządowych jednego z afrykańskich państw. Obiecali, że jeżeli dostaną 25 mln z puli 100, to ok. 20 przeznaczą na łapówki dla afrykańskich urzędników, zapewniając polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzyganiu przetargu. - Dla nas szczególnie znaczenie miało, że te 25 milionów nie trafiłyby do afrykańskich rolników, czyli tych, którzy najbardziej tych pieniędzy potrzebują - powiedział Gazecie.pl przedstawiciel wydział komunikacji społecznej CBA. Jak wyjaśnił, byłoby to zaprzeczeniem idei międzynarodowych umów i programów pomocowych dla Afryki.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA. Trwa postępowanie śledcze w tej sprawie. Nie wiadomo jeszcze, jaka była w niej rola polskiego przedsiębiorcy.

"Prezydent nie może być notariuszem rządu", obiecywał kandydat Andrzej Duda. Po wyborach zmienił zdanie

Więcej o:
Komentarze (14)
CBA zatrzymało dwóch biznesmenów z zagranicy. Za 25 mln dolarów obiecywali korzystny przetarg
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 5 razy 5

  zastąpcie słowo "afrykański" słowem podkarpacki, a "maszyny rolnicze" słowem "śmigłowce" i artykuł również będzie się zgadzał ;-)

 • niko8472

  Oceniono 2 razy 2

  I bardzo dobrze. Niebotyczne sumy sa transferowane z UE do Afryki na projekty ktore w rzeczywistosci nawet nie istnieja. Istnieja tylko urzednicy ktorzy sobie te srodki przywlaszczaja. jastem za likwidacja glodu w Afryce (ograniczeniem imigracji do Europy w konsekwencji) a nie napycheniem kabzy pojedynczym murzyna jak ich wspolbracia gloduja.

  Nigeria dla przykladu otrzyma do RFN pomoc militarna w wysokosci 100 mln. Euro w tym roku. Prognozowana smiertelnosc w wyniku glodu w Nigerii na 2017 (jezeli pogoda dopisze i zbiory beda na normalnym poziomie) to 150.000 ludzi. Z tego 75.000 dzieci...

  Zamykac skorumpowanych murzynow i wyrzucac klucze, przez takich typkow ludzie tam z glodu umieraja. A Europejczycy sie dziwia ze niektorzy z nich wola utonac w morz srodziemnym niz spokojnie oczekiwac na smierc.

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  " - Dla nas szczególnie znaczenie miało, że te 25 milionów nie trafiłyby do afrykańskich rolników, czyli tych, którzy najbardziej tych pieniędzy potrzebują - powiedział Gazecie.pl przedstawiciel wydział komunikacji społecznej CBA."
  ================================================================
  "...te 25 milionów nie trafiłyby do afrykańskich rolników"? Czyżby "afrykańscy rolnicy" to nowy kryptonim "misiewiczów"?

 • smiki48

  Oceniono 1 raz 1

  to nie była łapówka, tylko PROWIZJA. Tak w cywilizowanym swiecie nazywa się wynagrodzenie za załatwienie kontraktu. Na przykład taką prowizję otrzymał jeden z generałów za pomoc w prywatyzacji SEC

 • ltte

  Oceniono 1 raz 1

  "Dla nas szczególnie znaczenie miało, że te 25 milionów nie trafiłyby do afrykańskich rolników"
  Teraz do tych rolników nie trafi $75mln ;-)

 • jan_sobczak1

  Oceniono 6 razy 0

  Goście z Izraela, a powoływali się na oderwane już na szczęście od koryta PO.

 • kesik001

  Oceniono 7 razy -1

  Czy to byłby już antysemityzm gdyby toaletowa pl napisała (zresztą zgodnie z prawdą) że "zatrzymani biznesmeni" to pejsaci złodzieje?.

 • odi.profanum.vulgus43

  Oceniono 6 razy -2

  A gdzie informacja, że to ŻYDZI z IZRAELA?
  Ot, pejsata etyka biznesowa............

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -4

  Budżetowe bydło CBA nie rozumie międzynarodowej definicji terminu KORUPCJA.

  Nie wolno aresztować zagranicznych przedsiębiorców za próbę przekupstwa. To ich naturalne prawo, tak jak prawo tygrysa do polowania.

  Natomiast należy surowo karać najmniejsze korzyści wynikające z pracy w sferze budżetowej począwszy od wynoszenia papieru toaletowego do domu na komendach i w sądach. Zatrzymania mają być publiczne i połączone z upokarzającym biciem po twarzy.

  Czy znane są budżetowe bydlęta które udostępniły USA terytorium Polski do tortur za łapówki w pudełkach do butów? Chętnie opróżniłbym pęcherz na twarz jakiegoś generała albo ministra...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX