CBA zatrzymało dwóch biznesmenów z zagranicy. Za 25 mln dolarów obiecywali korzystny przetarg

CBA zatrzymało w Warszawie trzech mężczyzn w związku z korupcją. Dwóch z nich to obcokrajowcy, którzy proponowali, że za 25 mln dolarów zapewnią polskiej firmie korzystny przetarg na maszyny rolnicze.

Dwóch obcokrajowców próbowało za pomocą polskiej spółki uszczknąć sporą sumkę z pieniędzy, które Skarb Państwa przeznaczył dla rozwijających się krajów afrykańskich. Chcieli zawrzeć z polską spółką kontrakt na dostawę maszyn rolniczych. Umowa opiewałaby na 100 milionów dolarów.

Łapówka za kontakty

Mężczyźni twierdzili, że mają wpływy w sferach rządowych jednego z afrykańskich państw. Obiecali, że jeżeli dostaną 25 mln z puli 100, to ok. 20 przeznaczą na łapówki dla afrykańskich urzędników, zapewniając polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzyganiu przetargu. - Dla nas szczególnie znaczenie miało, że te 25 milionów nie trafiłyby do afrykańskich rolników, czyli tych, którzy najbardziej tych pieniędzy potrzebują - powiedział Gazecie.pl przedstawiciel wydział komunikacji społecznej CBA. Jak wyjaśnił, byłoby to zaprzeczeniem idei międzynarodowych umów i programów pomocowych dla Afryki.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA. Trwa postępowanie śledcze w tej sprawie. Nie wiadomo jeszcze, jaka była w niej rola polskiego przedsiębiorcy.

"Prezydent nie może być notariuszem rządu", obiecywał kandydat Andrzej Duda. Po wyborach zmienił zdanie

Więcej o: