Caritas Polska odcina się od akcji charytatywnej MON. Jest oświadczenie

• Caritas Polska: Nie współorganizujemy pikników "Bezpieczna Polska"• Akcja prowadzona jest przez Caritas Ordynariatu Polowego WP• Podczas pikników 14 stycznia będzie prowadzona zbiórka pieniędzy

Organizacja Caritas Polska wydała oświadczenie ws. pikników wojskowych "Bezpieczna Polska" organizowanych przez MON 14 stycznia. Podczas imprez mają być zbierane pieniądze na wsparcie chrześcijańskich rodzin w Syrii. "Zbiórka środków (...) współorganizowana jest przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Caritas Polowa jest niezależną, autonomiczną organizacją" - czytamy w komunikacie. Zbiórka pieniędzy prowadzona będzie w szesnastu polskich miastach, dzień przed niedzielnym finałem WOŚP.

Czołgi, transportery i haubice, po drogach i torach. Tak amerykańska grupa pancerna jedzie do Polski [ZDJĘCIA]>>>>

Dowiedz się więcej:

Na czym polegać mają pikniki wojskowe organizowane przez MON?

W sobotę 14 stycznia w Żaganiu odbędzie się powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, w związku ze wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji kancelaria premiera i ministerstwo obrony narodowej organizują imprezy plenerowe w 16-tu polskich miastach. Spotkania odbędą się pod hasłem „Bezpieczna Polska”, wśród atrakcji m.in. pokazy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, występy orkiestr wojskowych i koncerty. W trakcie spotkań będzie także prowadzona zbiórka pieniędzy przez Caritas Ordynariatu Polowego WP. Fundusze będą przekazane na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

Czym jest Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego?

Organizacja została powołana w 1996 r. Działa nie tylko w Polsce, ale także w krajach,
w których wypełniają misję polscy żołnierze. Według statutu, nadrzędną władzę nad Caritas OPWP ma Biskup Polowy, a radę tworzą Księża Dziekani.

Jak komentowany jest fakt organizacji pikników dzień przed WOŚP?

"Od 25 lat, w styczniu, gra Jurek Owsiak ze swoją Wielką Orkiestrą. Od lat jest zwalczany przez wiele środowisk. (...) Od lat Caritas daje do zrozumienia, że nie jest konkurencją WOŚP, ale pomagać trzeba w każdy możliwy sposób" - napisał dziennikarz o. Grzegorz Kramer na swoim blogu. "W tym roku postanowiono wplątać do rozgrywki Caritas, ale jak się okazuje Caritas Ordynariatu Polowego. Przyszedł rozkaz – żołnierze muszą działać. (...) Szkoda tylko, że kiedy władza mogła zrobić realne kroki na rzecz syryjskich rodzin (korytarze humanitarne) to tego nie zrobiła, a teraz te rodziny wykorzystuje się do rozgrywek z WOŚP" - dodał o. Kramer.

Zobacz także: Tusk w Polsce. Miał mówić o kulturze, ale... "Historia każe mi zmienić wystąpienie"