Premier, MON i Caritas organizują imprezy plenerowe w całej Polsce. Dzień przed WOŚP

Z okazji przybycia do Polski amerykańskich żołnierzy MON, kancelaria premier i Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego organizują pikniki wojskowe pod hasłem "Bezpieczna Polska". Będę też zbiórki pieniędzy. Wszystko na dzień przed finałem WOŚP.

Imprezy na wspólnej konferencji zapowiedzieli rzecznicy rządu Rafał Bochenek i MON Bartłomiej Misiewicz. 14 stycznia w Żaganiu odbędzie się oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Będą w nim uczestniczyć Beata Szydło i Antoni Macierewicz. Tego samego dnia pikniki odbędą się w 15 innych miastach w całym kraju - wszędzie tam Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przeprowadzi zbiórkę pieniędzy. A wszystko to w sobotę, zaledwie dzień przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

"Z uwagi na to, że przybycie wojsk amerykańskich do naszego kraju, a co za tym idzie wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego spotyka się z wielkim zainteresowaniem Polaków i ma znaczenie historyczne ukazujące realną więź transatlantycką, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej podjęły decyzję o przygotowaniu tego dnia imprez plenerowych na terenie całego kraju" - napisało ministerstwo.

Obecność Amerykanów to element inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. Operation Atlantic Resolve (OAR). Pobyt wojskowych będzie miał charakter ciągły i rotacyjny. Do Polski zmierza już ciężki sprzęt Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej [ZOBACZ ZDJĘCIA].

"Gorąca wojskowa grochówka oraz herbata"

Pikniki wojskowe pod hasłem „Bezpieczna Polska” odbędą się w godz. 12-17 w 16 miastach Polski: Żaganiu, Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku, Wrocławiu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Opolu i Katowicach. Akcję wspiera Caritas, które podczas imprez zorganizuje zbiórkę środków dla chrześcijańskich rodzin w Syrii.

Odwiedzający, jak informuje MON, będą mogli obejrzeć "pokazy dynamiczne oraz statyczne nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, występy orkiestr wojskowych i koncerty, na miejscu wydawana będzie również gorąca wojskowa grochówka oraz herbata".

Orkiestra Owsiaka zagra w niedzielę

Można podejrzewać, że data wydarzenia nie jest przypadkowa. Nie od dziś wiadomo, że Orkiestra Jurka Owsiaka nie jest bliska sercom rządzących. Niedawno prezes TVP Jacek Kurski odniósł się w aluzjach do inicjatywy. Telewizja publiczna pierwszy raz w historii istnienia WOŚP nie będzie relacjonowała finału. Z drugiej strony, poparcia dla Orkiestry nie kryją prezydent Andrzej Duda i jego małżonka.

Organizacja Caritas Polska wydała oświadczenie ws. pikników wojskowych "Bezpieczna Polska". "Zbiórka środków (...) współorganizowana jest przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Caritas Polowa jest niezależną, autonomiczną organizacją" - czytamy w komunikacie.

25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 15 stycznia. Caritas i WOŚP zachęcają do pomocy potrzebującym przez cały rok. Więcej informacji na temat prowadzonych przez nich akcji można znaleźć na stronach: akcje.caritas.pl i wosp.org.pl.

Więcej o: