Tak, tym właśnie oddychamy. Prosty eksperyment pokazuje brudną prawdę o smogu

Wystarczy zwykły płatek kosmetyczny i odkurzacz. Fizyk i popularyzator nauki Tomasz Rożek pokazuje w prostym eksperymencie, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy.

Tomasz Rożek, dziennikarz i fizyk z z portalu Naukatolubie.pl, pokazał, jak sprawdzić, ile zanieczyszczeń unosi się w powietrzu.

Wystarczy postawić na zewnątrz odkurzacz i przyczepić do rury zwykły płatek kosmetyczny. Urządzenie musi pracować tylko przez pięć minut.

- Z każdym oddechem wciągam do płuc pół litra powietrza. Ten odkurzacz w ciągu jednej minuty zasysa ok. tysiąca litrów powietrza. Minuta jego pracy to mniej więcej tyle, co piętnaście godzin mojego oddychania - tłumaczy Rożek podczas wykonywania eksperymentu.

Jaki jest jego efekt? Płatek przybiera czarny kolor. - Jeżeli tak wygląda filtr na wsi, wśród pól i lasów, to jak wyglądałby w centrum miasta? - pyta retorycznie dziennikarz.

Ostrzeżenia w wielu miastach 

W niedzielę od rana Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega przed dużym smogiem. Bardzo wysokie stężenie pyłów odnotowano w województwach: podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, opolskim i dolnośląskim. Urzędnicy odradzają mieszkańcom Warszawy, Łodzi, Kielc i Krakowa wychodzenie z domów

Jak ostrzegają eksperci, pyły mogą nie tylko zaostrzyć objawy chorób alergicznych, ale spowodować także kaszel i trudności z oddychaniem. Długotrwałe przebywanie poza domem może też zwiększyć ryzyko chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego oraz odpornościowego.