Komentarze (410)
Puste ulice, a w polskich miastach smog. To nie tylko samochody. "Ludzie palą, czym mogą"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 9 razy 9

  Za to na konkordat i kościół 10 mld zł co roku zawsze sie znajdzie. W ramach komisji majątkowej kościelne pachołki ze wszystkich opcji działające pod dyktando kościelnych fanatyków rozdali ogromne pieniadze. Tymczasem my dusimy sie a durnie z PiS bredzą o zbyt ostrych normach ekologicznych UE, mówią ze węgiel to podstawa a idiota będący ministrem środowiska wycina Puszce Białowieska i chce zabić wszytko co sie rusza w lasach a po kryjomu szykuje ustawy majaće wyeliminować opinie ruchów ekologicznych z planowania inwestycji i działań w środowisku. Takich przygłupów wybraliście. Od roku zamiast zajmować sie ekologia te durnie od Świra z Zolibozra zajmują sie demontażem Trybunałów.

 • six_a

  Oceniono 8 razy 8

  zbyt wysokie stężenie patriotyzmu w powietrzu powoduje nudności.

 • obatelwolski

  Oceniono 8 razy 8

  Grzyb z Torunia dziękuje Krakusom za 20 mln.zł.które miały być przeznaczone na zmniejszenie emisji trucizn na obszarze miasta Krakowa.

 • kinio101

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli dobrze pamiętam, to przy podobnych zimach w Warszawie w latach 80. było tak samo. Śnieg po kilku dniach leżenia był prawie czarny. Tylko nie było pomiarów i nikt się tym nie przejmował bo ludzie mieli inne problemy jak np. wykupienie kartek na mięso.

 • Jerzy Bryk

  Oceniono 7 razy 7

  Gdzie są obrońcy życia?. Dlaczego nie wyszli na ulicę?. Dlaczego kościół milczy?. Dlaczego władza nie zauważa problemu choć konstytucja w art. 31 68 a zwłaszcza 74 zobowiązuje władzę do działania w tej sprawie?.

 • krolowa-mroku

  Oceniono 9 razy 7

  "Dobrze jest także zrezygnować z samochodu na rzecz roweru..."

  Autora zupełnie porąbało? Kto w taki mróz będzie jeździć rowerem? Chyba tylko niepełnosprawny umysłowo ewentualnie Z Klubu Morsów.

 • art_102

  Oceniono 7 razy 7

  Widać uderzam w czuły punkt, skoro tak szybko mój wpis ktoś wywalił!
  bis
  No, a pis wycofał pieniądze na prowadzoną od kilku lat program walki ze smogiem! Kraków dostał 0 zł. Do tego będzie rznął drzewo jak pijany marynarz portowe dziwki! Dobra zmiana - buraki i chamy u władzy...

 • 57woland

  Oceniono 6 razy 6

  Ludzie palą czym mogą niestety i to wcale nie tacy, którzy są biedni, tylko ci co są bezgranicznie głupi.

 • takito.ataki

  Oceniono 6 razy 6

  Z tego co wiem od znajomych architektów, Warszawa był tak projektowana by umożliwić przewietrzanie centrum. Kolejni nawiedzeni architekci nastawiali wysokościowców, by zasłonić komunistyczny Pałac Kultury a efekt jest taki, że centrum miasta zamienili w komorę gazową.

 • b737ngs

  Oceniono 6 razy 6

  Nie czym (Autorze), a jak. Polecam tematykę palenia od góry. Spalanie współprądowe - może by tak, dawać wskazówki jak palić czysto węglem - to możliwe. Dym przechodzi przez ogień i się w nim spala, a nie powstaje nad nim i ucieka do komina. Marnuje się około 30% opału i truje środowisko. I tak ... węgiel zapalony od góry pali się doskonale. Drewno w kominkach również ... a szyby się czyszczą. Zanim przystąpicie do krytyki. www.czysteogrzewanie.pl MOZEMY BYĆ LEPSI. Są opracowania, artykuły. Metoda jest znana i promowana na świecie. My potrafimy tylko się piętnować ... zamiast rozwijać i ulepszać. Łatwiej powiedzieć co się robi źle, niż powiedzieć jak robić to lepiej.

 • dejtrejder

  Oceniono 8 razy 6

  Bo w Polsce jest tak, że chama stać na dom jednorodzinny a samochód ale na porządny piec gazowy albo solary już nie....

 • takito.ataki

  Oceniono 6 razy 6

  Któryś z poprzednich rządów usilni namawiał właścicieli domków jednorodzinnych, na zainstalowanie piecy olejowych. Nawet były preferencje podatkowe z tego tytułu. Gdy piecy się namnożyło, drastycznie podniesiono cenę oleju opałowego, więc ludzie wrócili do paliwa stałego - coraz częściej śmieci. Jednym z argumentów za podniesieniem ceny oleju bło wykozystywani go również do tankowania samochodów z silnikiem wysokoprężnym. Ciekawe, że inne kraje poradziły sobie z tym problemem. W Polsce górę wzięła pazernośc budżetu. Co do samochodów: pozwolono zwozić szroty z całego świata, więc nie dziwmy się,że w dużych miastach jest syf w powietrzu. Mamy w Polsce swoiste kuriozum: nie mogliśmy produkować lanosa, który spełniał wymogi Euro 3 a rejestrujemy i dopuszczamy do ruchu setki tysięcy szrotów, które żadnej normy nie spełniają.

 • jakub13579

  Oceniono 6 razy 6

  Największy smród,jest tam gdzie pisior ma największy elektorat. Lecz gdyby za jedną butelkę PET wprowadzono kaucję zwrotną ca 1 zł. A za każdą torebkę plastikową 0,10 zł to problem rozwiązałby się w miesiąc, a złomiarze z pod ziemi wygrzebaliby najstarszy plastik i zanieśli do Lidla i Tesco.

 • jerzytop

  Oceniono 6 razy 6

  Jakim cudem może być inaczej . Emerytura 1200 zł a metr 3 gazu przeszło 3 zł .Energia elektr. 1 KWh ok 70 gr . Ale przecież rządzący o tym wiedzą . Zamiast dokładać ludziom np do rachunków za gaz o ile mieszkania nim ogrzewają wolą ŁADOWAC miliardy w górników aby Ci wydobywali śmieci a następnie aby właśnie te śmieci były spalana w piecach w środku miast . Pogratulować kolejnym ekipą rządzących

 • distepfano

  Oceniono 6 razy 6

  Częstochowa, ul Żarecka 56
  Ten zabójca robi sobie śmiechy, ale do czasu !
  Moje kolejne wzywania Straży Miejskiej czy Policji odnoszą mizerne skutki , ale gdy wszyscy weźmiemy się tym trucicielom za mordy, to nie będzie im już do śmiechu.
  Czasami starają się podrzucać swoje śmieci pod nasz śmietnik. Mamy na to dowody: zdjęcia wyrzuconych filetowych tapet, pojemników na farby i kleje, worki PCV z butelkami PET. Świadkowie , którzy widzieli tych "śmieciarzy" przynoszą mi te wiadomości bym zrobił z nich pożytek.
  A mieszkający tam absolwent prawa i administracji nie powinien znaleźć pracy w swoim zawodzie mając taki stosunek do zasad współżycia społecznego i do niszczenia środowiska naturalnego oraz zdrowia współmieszkańców osiedla.
  WSTYD !!!

 • barszczzkartofli

  Oceniono 20 razy 6

  Za tydzień WIELKA ORKIESTRA i dlatego ludzi mają zostać w domu, hehehe!!! Już wiadomo skąd ten smog!

 • bjuras

  Oceniono 5 razy 5

  Wszystkim niedowiarkom proponuję przegląd map zanieczyszczeń powietrza na świecie.
  Proszę wpisać w gogle:
  ------------------
  Zanieczyszczenie powietrza w World Mapa wizualna jakości powietrza w czasie rzeczywistym.
  ---------------------------------
  Można wybrać sobie mapę dowolnego obszaru na świecie. Polska jest prymusem zanieczyszczeń. Nie samotnym, ale nie jest to powód do dumy.

 • takito.ataki

  Oceniono 5 razy 5

  Gdyby komunikacja miejska wWarszawie chociaż w połowie była na poziomie berlińskiej, jeżdziłbym komunikacją. Niestety, rzeczywistośc jest taka, że poziom stołecznej komunikacji można porównać do poziomu syreny opuszczającej mury FSO, podczas gdy poziom komunikacji berlińskiej to poziom mercedesa po wyjeżdzie z taśmy produkcyjnej. A łopatologicznie: mieszkając pod Warszawą, muszę się przesiadać 3 razy by dojechać do pracy. Każda przesiadka to 10 - 15 miut stania na mrozie, więc wolę w tym czasie siedzieć w cieple za kierownicą mojego pojazdu. W Berlinie miałbym 1 przesiadkę a czas oczekiwania nie dłuższy niż 10 minut.

 • cleon

  Oceniono 5 razy 5

  No ale co na to górnicy?? Przecież oni nie mogą stracić - Becia im obiecała...

 • 1docentpj

  Oceniono 5 razy 5

  Krakowskie centusie to spryciarze. Wybudowali sobie sanktuarium w Łagiewnikach i mogą się modlić o zdrowie. Ale co z resztą Wolski ?

 • nowakowskaalbina

  Oceniono 7 razy 5

  A Radziwiłł zSzyszką nie widzą problemu bo i kasy nie widac bno oddana Rydzykowi

 • marekmagada35

  Oceniono 5 razy 5

  Obecny rząd a dokładnie B. Szydło przeznaczył mld zł na rozbudowę kopalni węgla, gdyby chociaż połowę tych pieniędzy i dodatkowo to co Rydzyk dostaje przeznaczył na odnawialne źródła energii + obniżył podatek i akcyzę na gaz Polacy żyli by dłużej i zabrakło by pieniędzy na wcześniejsze emerytury, a PIS będzie rządził jeszcze 2-3 kadencje.

 • niki1611

  Oceniono 7 razy 5

  TAK JAKOŚ DZIWNIE PASUJE TO DO MAPY WYBORÓW !!!!

 • feurig59

  Oceniono 9 razy 5

  Polaczki-biedaczki - nie stać nas na ogrzewanie, palimy byle czym, jemy byle co, ale na ścianie telewizor wielkosci okna i flaszka na stole te się znajdzie. :-) Na zdrowie rodacy!

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 5 razy 5

  Zero zdziwienia. Taka jest jakosc elit politycznych tego kraju.

 • semigetuza

  Oceniono 8 razy 4

  jezdze regularnie z Wroclawia do Wawy i z powrotem. Katowicka przez Belchatow, Kepno, Wielun. Jak tylko wyjezdzam za Gesia Gorke za Wrockiem wjezdzam w syf. 400km syfu, smrod jakbym jechal przez palace się wysypisko smieci. W takim Szczercowie, Osjakowie, czy innym Kepnie /o Wieluniu nie wspominam - komora gazowa/ smrod przeraźliwy, czarne dymy wala z kominow, oponami la, czy co? Pyly spadaja na pola, w pylach dioksyny, a potem "nazdrowsza w swiecie polska zywnosc".
  Smrod konczy się ja nozem ucial jak wjezdzam na droge do Magdalenki - tu pala gazem to nie smierdzi. Polska to jedno wielkie place się wysypisko smieci. Szczerze dziekuje Pani Premier Szydlo za "reformę górnictwa" To Pani wina, ze kopidoly wyciagaja spod ziemi g..no do którego dopłacamy miliardy. Doplacamy do tego, żeby się truc. Dziekuje Panu Ministrowi Radziwillowi za stwierdzenie, ze papierosy bardziej truja. Jestes pan Panie Radziwill zwykla swinia, za takie słowa po pysku harcapem Pana bic. I to ma być lekarz. Albert się w grobie przewraca slyszac Pana /dobrze wiesz draniu o Kim pisze/. Swoja polityka energetyczna obecny Rzad popelnia morderstwo na Narodzie /i nie pieprzcie o PO, tez szuje i scierwa, ale od roku nie rzadza i to nie oni weszli w wungiel na całego/. Za to samo już się należy pogonienie od koryta Pani Premier, Panie Prezydencie i Panie Posle z Zoliorza.
  Co za bydlo. Niczym się od Walesy i Tuska nie roznia. Trojmiasto od dziesiatkow lat truje halda fosfogipsow na Zulawach. Wody głębinowe już zatrute fluorem. Trojmiasto ma najwyższy wsk chorob nowotworowych w kraju, najbardziej zatruta wode w kranach. Jak nastal Walesa ludzie myśleli, ze zrobi z tym porządek, w końcu on sam z cala swoja czereda tez pije ten syf, woda zwany. A g..no!! Nic walkon nie zrobil i dalej na tej swojej Polanki pije truciznę. Potem nastal Tusk - tez z Gdanska Przez dwie kadencje ten smierdziel ZERO zrobil, a przecież i on sam i jego Zona i dzieci tez to smierdzace g..no pili i pija.
  Teraz tez tak samo. I Szydlowa, i Duda - ten gniot z Krakowa jest, tam jego Rodzice ukochani mieszkają i co? Jajco. Ma ich pewnie, tak samo jak swoja Corke i Zone i siebie samego w dudzie. Tak jak Szydlowa, swych obu synalkow i mężusia.
  Tez takim samym smrodem oddychają jak cala reszta. Tylko w przeciwieństwie do tej reszty te lobuzy maja moc decyzyjna. Jeśli maja gdzies zdrowie wlasne i zdrowie swoich Najblizszych to myślicie, z się za nami obejrza? Zrylo Was zupełnie?
  A Prezezesa, za to, ze naraza swego kota na oddychanie takim g...em to TOZ powinien podac do sadu za dreczenie zwierzat!

 • bartekgryko

  Oceniono 6 razy 4

  na stan ma wpływ duża liczba samochodów ? przecież one dziś stoją w garażach, ruch jest bardzo mały.. może od tego, ze stoją powietrze się pogarsza ? co to za głupoty. Samochody nawet nie emitują tego co jest głównym składnikiem smogu.

 • lech2011

  Oceniono 4 razy 4

  samochody w mroźną niedzielę w Warszawie ?
  Ogromna ilość....

 • noltenick

  Oceniono 4 razy 4

  W jakiś dziwny sposób obszar megasmogu pokrywa się z obszarem megapoparcia dla jedynie słusznej partii. Suweren pierwszego sortu nie przejmuje się ani innymi ani samym sobą.

 • shipa

  Oceniono 6 razy 4

  Albo bedziemy miec ceny gazu, pradu, oleju i instalacji na poziomie nie pozwalajacym wiekszosci mieszkancow na grzanie ekologiczne, albo bedziemy miec smog. Albo bedziemy miec przecietne pensje na poziomie nie pozwalajacym na ekologiczne i ekonomiczne grzanie, albo bedziemy miec smog. Albo bedziemy miec zakaz palenia w piecach jak w niektorych miastach na zachodzie Europy i smogu nie bedzie, ale za to naglowki o zaczadzeniach zdespetowanych przy probach dogrzania domow nielegalnymi piecykami ( bez odprowadzenia, zeby dym nie zdradzil) czy grilami.

  Smog jest straszny, ale straszniejsze jest to, ze ludzie grzeja sie tym, na co ich stac, a nie dlatego, ze ,,lubia". W naszym klimacie to nawet kilkanascie tygodni przy temperaturach ponizej zera- prosze sobie porownac np z Londynem, gdzie obowiazuje zakaz, ale klimat nijak do podkarpackiego na przyklad, wiec hasla o nasladownictwo ,,troche " oderwane od rzeczywistosci.

 • xagona

  Oceniono 6 razy 4

  Ja czegoś nie rozumiem, przecież teraz już mało kto szufluje węgiel do pieca. Ludzie mają centralne, gazowe i akumulacyjne. Piece są w starych kamienicach, często przerobionych na biura, hotele itd. i dawno pieców już tam nie ma. Kamienice stanowią nieznaczną część zabudowy miast na ten moment, większość to jednak nowe budynki i z lat 70/80/90 z ogrzewaniem centralnym. Gdzie był smog lata temu, gdy wszyscy tylko węglem palili, na węglu gotowali?

 • om-tur

  Oceniono 4 razy 4

  Noo, przesiąść się teraz na rower to świetny pomysł!

 • robert0073

  Oceniono 4 razy 4

  W Białymstoku mamy 2 stacje mierzące zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym. Stacja przy ulicy Warszawskiej mierzy poziom PM-10. Stacja na ulicy Waszyngtona Pm-2,5 O godzinie 9-tej poziom PM-10 wynosił 101,3 (najwyższy był o godzinie 5-tej rano kiedy jego poziom wzrósł do 180,1), zaś PM-2,5 było 120 (najwyższe stężenie było o godzinie 6-tej i wynosiło aż 200). Dopuszczalny poziom PM-10 to 50, zaś PM-2,5 to 24. Normy są więc kilka razy przekroczone. I mówimy tutaj o zanieczyszczeniu powietrza w miejscach gdzie są stacje, a to są miejsca, gdzie nie ma źródeł zanieczyszczeń, czyli domów jednorodzinnych, które to doprowadziły do tego, że dziś Białostoczanie nie powinni wychodzić na dwór, ani otwierać okien. Jakie powietrze jest na osiedlach w pobliżu domów? Tego nikt nie wie, ale biorąc uwagę, że to właśnie niska emisja i tony dymu powstające na tych osiedlach doprowadziły do zanieczyszczenia, można sądzić, że duże wyższe. Co gorsza, wyniki w stacjach bywają podawane z opóźnieniem bądź ewidentnie fałszowane.
  W wielu miastach Polski mieszkańcy WALCZĄ O PRAWO DO ODDYCHANIA. Może już czas żeby w Białymstoku podjąć taką walkę? W końcu to walka o zdrowie i życie nasze i naszych bliskich? Może czas żeby powstał Białostocki Alarm Smogowy? W końcu zanieczyszczenie powietrza występuje w naszym mieście dość często.

 • tableslaw

  Oceniono 4 razy 4

  Wiekszosc warsztatow samochodowych pali smieci i to w duuuuzych ilosciach albo syfiasty przepracowany olej. Ale tego nikt nie sprawdza.

 • leszekzgd

  Oceniono 4 razy 4

  Jak się patrzy na tą mapkę i porównać gdzie PiS dzielcy mają największe poparcie to skojarzenia są proste.

 • elenem

  Oceniono 6 razy 4

  Moja sasiadka mówi ze niczym sie tak dobrze nie podpala w piecu jak drewnem i Gazeta Polska, Pali sie jak czort :))) az huczy w kominie !

 • sly.pl

  Oceniono 8 razy 4

  Według artykułu najlepiej przerzucić się na rower. W tym smogu i przy tej temperaturze samo zdrowie. Zdrowo byłoby jeszcze pobiegać i "dotlenić" się :) Mowa o Warszawie

 • puch-atek

  Oceniono 4 razy 4

  to w ramach programu PISdzielni i KKowców 'zbliżania się do Boga". Wszyscy jesteśmy Jezu Sikami i wszyscy cierpimy jak Król Polski Jezus. Cierpienie uszlachetnia. KKowcy i PISdzielnicy chcą zrobić z Polski naród Pomazańców, cierpiętników, trędowatych i niepełnosprawnych. To dopiero będzie Raj na Ziemi!

 • dante_waw

  Oceniono 4 razy 4

  "Największym trucicielem właśnie dziś są piece i pogoda" - pani Agnieszko, red Ossowski z lokalnego dodatku GW nie zalajkuje tego...

 • markowski222

  Oceniono 6 razy 4

  Polska weglem stoi

 • sammy_the_salmon

  Oceniono 3 razy 3

  > Dobrze jest także zrezygnować z samochodu na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej.

  Genialny pomysł, na rowerze to się człowiek dopiero nawdycha.

 • seyeasy

  Oceniono 5 razy 3

  Państwo pis nie działa !ludzie zamarzają! w miastach trujący smog!nadal są głodne dzieci!kraj jest w ruinie!Jak żyć jak by powiedział "paprykarz"!

 • jami100

  Oceniono 3 razy 3

  Znacie ten dowcip, ktory się kończy: "pchła po utracie wszystkich nóg straciła również słuch"?
  Więc sprawdźcie prawidłowosc wnioskowania zanim coś napiszecie.
  Ciągle słyszy się o piecach. Ostatnio był tu artykuł o smogu w Paryżu, gdzie piece juz zlikwidowano.
  Moim dobrym punktem obserwacyjnym jest mój balkon, położony jakieś 50 m od ruchliwej ulicy. Domów z kominami tu nie ma, ale gdy się zapomni zdjac pranie do popołudnia, nabiera ono typowego smogowego zapachu i nie nadaje się do ubrania na siebie. Moje miasto nie ma przekroczeń a zapaszek bynajmniej nie przypomina pieców, lecz spaliny. Daje się też wyczuc przy gruncie, właśnie po południu.
  Latem tego nie ma, gdyz miedzy blokiem a drogą są drzewa z lisciami.
  Zimą wszystko co sie magromadzi, zaczyna opadać po południu, gdy robi sie chłodniej.
  Ktoś pochopne wnioskujący skojarzy smród z zimą i piecami, ale akurat tak nie jest.
  Rano ide sobie spacerkiem do roboty i tez obserwuje smród tylko pzy ulicy, a nie tam gdzie są domy z piecami (koło ktorych też przechodzę).
  Oczywiście w wielu miastach gęsta zabudowa i połozenie w niecce utrudnia przewietrzanie, z czego wniosek, że trzeba zrobic kanały przewietrzające. I myśleć o samochodach, m.inn. o elektrycznych i o takiej organizacji ruchu, aby ludzie nie jeździli bez wyraźniej potrzeby. W tym kierunku nalezy tez prowadzic propagandę, gdyż ludzie nabrali głupich nawyków.

 • dobrylos

  Oceniono 3 razy 3

  Zwalanie wszystkiego na samochody ...a szczególnie na Diesle to odwracanie uwagi od nieudolnosci urzedników w sprawach milionów kominów .Taki stan rzeczy popieraja lobbysci samochodów na benzynę.Najlepszym dowodem zakłamań jest smog w polskich tzw.uzdrowiskach od godziny 15 gdzie nie uswiadczysz samochodów a cuchnący smog wije sie pustymi ulicami.To od końca wojny kompromitacja i nieudolnosc Ministerstwa Zdrowia i bezradnosc lokalnych samorzadów które marnuja kase nawet na opłacanie katechetów i organizowanie w publicznych szkołach religijnych spędów.

 • li_lah

  Oceniono 3 razy 3

  Tym, którzy nie przyczyniają się do smogu tj., nie palą wszystkim co popadnie w piecach i nie mają wyciętych filtrów w autach, pozostaje tylko pozew zbiorowy o ciężkie odszkodowania od gmin albo od samego państwa do trybunału i może to by załatwiło sprawę.
  Druga sprawa Polskę do trybunału powinny pozwać państwa ościenne, bo jak wiadomo powietrze nie zna granic, więc przez polski syf cierpią ludzie mieszkający bliżej naszych granic.

  Bardzo cieszy mnie, że temat został już podjęty w rozumieniu ogólnopolskim, choć krakowski alarm smogowy zaczął walkę chyba w 2011 roku, więc 5 lat pozniej dopiero zareagowaly inne miasta. ale dobre i to.

 • vinogradoff

  Oceniono 3 razy 3

  Polacy tak jak i Arabowie z samochodow nie zrezygnuja bo nie z nimi,,, te nummmery, a wiec beda jezdzic czesto bez celu , agresywnie, zbyt szybko lamiac przepisy drogowe i zatruwajac niemilosiernie srodowisko naturalne. T tylko Ktos naiwny jak Chlop Sanacyjny moglby wogole pomyslec, ze mogloby byc inaczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX