W nocy padł rekord zimna! Takiego mrozu w Polsce już dawno nie było

Rano na południu Polski odnotowano najniższą temperaturę tej zimy: -29 st. C. Takie warunki mogą być śmiertelnie niebezpieczne, zwłaszcza dla bezdomnych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że od listopada z powodu mrozów zmarły już 53 osoby.

W sobotni poranek w Polsce odnotowano najniższą temperaturę tej zimy. W Katowicach termometry pokazały prawie -30 st. C!  Służby przypominają, że taka pogoda jest bardzo niebezpieczna dla osób bezdomnych, samotnych i będących pod wpływem alkoholu. Ten ostatni jest szczególnie zdradliwy, ponieważ sprawia, że człowiek szybciej traci ciepło - alarmuje policja.

Każdego dnia giną kolejni ludzie

Od 1 listopada z powodu mrozów zmarły już 53 osoby - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W zeszłym roku ofiar mrozu było prawie sto. W piątek pod Włoszczową znaleziono zwłoki 41-latka. Mężczyzna zamarzł kilkaset metrów przed domem - czytamy w "Głosie Wielkopolski". W województwie śląskim od początku roku zamarzły już trzy osoby - podał portal Silesion. Dlatego, kiedy widzimy osoby śpiące na mrozie, powinniśmy szybko zawiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc pod numery 112, 997 lub 985. Miejsca przebywania bezdomnych można również oznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Im zimniej, tym więcej pożarów

Mniej oczywistym zagrożeniem mrozów są pożary i zatrucia tlenkiem węgla, które wynikają z niewłaściwego ogrzewania mieszkań. Od czwartku strażacy ugasili 656 pożarów, w których zginęło sześć osób, a 17 zostało rannych. - O tej porze roku najczęstszymi przyczynami pożarów są niewłaściwa eksploatacja lub wady urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. W ciągu ostatnich dwóch dni doszło też do 80 interwencji straży pożarnej w związku z emisją trującego tlenku węgla. Trzy osoby zginęły, a 52 uległy podtruciu i wymagały hospitalizacji.

Weekend pod znakiem mrozów

IMGW przewiduje, że przynajmniej do końca weekendu utrzymają się niskie temperatury. W sobotę termometry wskażą od -15 do -11 st. C na wschodzie kraju, od -11 do -6 st. C w centrum i od -6 do -3 st. C na zachodzie oraz wybrzeżu. Najzimniej będzie w dolinach karpackich - od -17 do -12 st. C. Prawie w całej Polsce będzie wiał wiatr słaby lub umiarkowany. Jedynie wysoko w Karpatach porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h.

W nocy z sobotę na niedzielę synoptycy przewidują słabe opadu śniegu na terenie prawie całego kraju. Na południowym wschodzie temperatura spadnie nawet do -19 st. C. W centralnej Polsce od -13 do -9 st. C, a na zachodzie od -9 do -5. Najcieplej będzie nad morzem - temperatury będą się wahać od -5 do -3 stopni. W dolinach karpackich znowu najzimniej. Termometry pokażą tam nawet -25 st. C.

W niedzielę zrobi się nieco cieplej, choć nadal będzie mroźnie. Temperatura maksymalna osiągnie odpowiednio: -10 st. C na wschodzie, -7 st. C w centrum, -4 st. C na zachodzie i nad morzem oraz -10 st. C w dolinach górskich.

ZOBACZ TEŻ: Morze zabrało plażę w Międzyzdrojach. Fale wybiły okna w restauracji

Więcej o:
Komentarze (249)
W nocy padł rekord zimna! Takiego mrozu w Polsce już dawno nie było
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 91 razy 69

  Przypomnę, że kiedy kilka lat temu w Polsce temperatury spadały do -20 stopni i umierali ludzie, to PIS organizował konferencje, na których oskarżał rząd o zaniedbania. Pisowska prasa i propagandyści pluli na Tuska i wcześniej na rząd SLD, otwarcie przypisując im winę za śmierć.
  Tymczasem w ciągu kilku dni zmarło 50 osób i druga strona nic nie robi. PIS potrafił się zachować bezczelnie, jak sęp żerujący na śmierci, liberałowie w sejmie nie potrafią.
  A może to moralność?
  Prawda jest taka, że umierają głównie alkoholicy, którzy nie chcą się zgodzić na pobyt w schroniskach, bo tam zabrania im się pić. Wolą więc ryzykować życiem, byle nie stracić kilku łyków gorzały. I dzieje się to pomimo miejsc w schroniskach i noclegowniach, pomimo mobilizacji policji i straży miejskich. Bez względu na ten, czy inny rząd.
  Opozycja to wie i nie potrafi zdobyć się na bezczelność.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 85 razy 55

  w PISowskiej Polsce zamarzło juz ok 50 osób....

  dlaczego cywilizowana opozycja nie krzyczy że to wina PIS?

  niektórzy pamiętaja, jak to PIS darło mordy za czasów SLD, ze to wina rządu

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 45 razy 33

  Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, bezdomni powinni bezwzględnie zostać w domu.

 • toroman

  Oceniono 42 razy 26

  Oj, gdyby tak ci ludzie zmarli gdyby PO rządziła ile to by było wrzasku! A, tak cichutko i wszystko OK bo przecież mamy dobrą zmianę.

 • seyeasy

  Oceniono 40 razy 24

  Ludzie zamarzają państwo pis nie działa!i nadal są głodne dzieci!gdzie ta dobra zmiana!kraj nadal w ruinie?a prezydent na nartach!

 • natemat22

  Oceniono 51 razy 23

  -----------
  kolęda ? nie ! dziękuję !
  -----------
  PiSowskich pomocników nie wpuszczam do swojego mieszkania chodzących "po kopercie"
  ----------
  ======
  ======

 • stach_79

  Oceniono 17 razy 15

  Rydzyk wziął miliony od PIS - dlaczego nie pomaga potrzebującym?? Zorganizować jedzenie dla bezdomnych, ciepły koc - chociaż w Toruniu! Czekamy na wielkoduszność Ojca i Naczelnika

 • rikol

  Oceniono 25 razy 13

  Jednym słowem normalna polska zima. Przypominam, że śnieg w Polsce normalnie leży od listopada do marca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX