Nowe paczki papierosów straszą nie tylko rakiem. Na jednej trumienka dla nienarodzonego dziecka

Od stycznia palacze kupują papierosy w nowych opakowaniach. Niektórzy wylosują paczkę ze zdjęciem i napisem: "Paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko". Skąd taki dobór zdjęć? Ministerstwo tłumaczy, że z gotowych zestawów Unii Europejskiej.

Na początku nowego roku roku w sklepach pojawiły się nowe opakowania papierosów. Według ministerialnych wytycznych, na pudełku co najmniej 65 procent muszą zajmować ostrzeżenia zdrowotne o szkodliwości palenia, w tym obrazki. Jedno ze zdjęć wydaje się jednak nie pasować do kompletu. Widać na nim parę rodziców pochylonych nad białą trumienką przeznaczoną do pochówku nienarodzonego dziecka.

Tak wyglądają nowe opakowania papierosów. Zobacz>>>

Ustawa, która wprowadziła nowe przepisy dot. opakowań w Polsce weszła w życie w lipcu 2016 roku. Jednak w Unii Europejskiej kwestia odstraszania palaczy drastycznym pudełkiem pojawiła się już wcześniej. Na unijnych stronach internetowych pojawiły się zestawy zdjęć, które wykorzystywać mieli producenci papierosów.

Przestraszyć palacza

Na fotografiach widać "rzeczywiste konsekwencje palenia". Wśród nich m.in.: rany pooperacyjne, chorych podłączonych do respiratorów, guzy, zbliżenia na zmiany w jamie ustnej czy oczach.

Wśród obrazków udostępnionych do wykorzystania pojawia się także zdjęcie, które znaleźliśmy na jednym z opakowań. Obok pary rodziców pogrążonej w żałobie znajduje się napis: "Paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko".

Ministerstwo Zdrowia przyznało, że fotografia pochodzi z zestawów przygotowanych przez Komisję Europejską. Na pytanie o to, czy resort ma jakąkolwiek kontrolę nad tym, co pojawia się na opakowaniach papierosów, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

- Zdjęcia do wykorzystania dostępne są na stronach unijnych. Na resztę pytań odpowiemy mailowo - powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl pracowniczka biura prasowego resortu. Czekamy na dalsze wyjaśnienia.  

Więcej o: