ABW cofnęła certyfikat bezpieczeństwa Pawłowi Wojtunikowi, b. szefowi CBA. "Osobista zemsta"

• Byłego szefa CBA przez rok kontrolowała ABW - podaje "Rzeczpospolita"• Ostatecznie stracił on przyznawany przez służby certyfikat bezpieczeństwa • Wojtunik ocenia, że śledztwo było "zemstą" przeciw niemu

Paweł Wojtunik miał być szefem CBA co najmniej do końca 2017 roku - jednak złożył dymisję pod koniec 2015 roku, po powstaniu nowego rządu. Wtedy to ABW wszczęła postępowanie ws. jego poświadczenia bezpieczeństwa, pozwalającego na dostęp do informacji niejawnych - opisuje "Rzeczpospolita". Zdaniem Wojtunika, śledztwo zgodnie z prawem powinno zostać zamknięte wraz z jego odejściem. Ale prowadzono je przez rok. Zakończyło się odebraniem Wojtunikowi poświadczenia bezpieczeństwa. Były szef CBA nazywa to "osobistą zemstą" i zapowiada odwołanie się do sądu - tym bardziej, że odebranie poświadczenia utrudni mu karierę. 

Dowiedz się więcej:

Kim jest Paweł Wojtunik?

Paweł Wojtunik służył w policji od początku lat 90. Najpierw zajmował się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, a wraz z powstaniem CBŚ - związał się z tą jednostką. Był szefem biura w latach 2007-2009. W 2009 roku premier Donald Tusk powołał go na stanowisko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W 2013 roku Wojtunik został ponownie powołany na 4-letnią kadencję. Podał się do dymisji w grudniu 2015 roku i odszedł w lutym 2016 roku. W połowie roku zatrudniono go na stanowisku doradcy ds. korupcji z ramienia UE dla premiera Mołdawii.

Więcej o: