Intensywne opady (prawie) w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia dla 13 województw

• Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe• Dotyczą intensywnych opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem i wiatru• Najgorzej sytuacja wygląda na południu, gdzie obowiązuje ostrzeżenia II stopnia

Znaczny spadek temperatury i intensywne opady śniegu - tak w skrócie przedstawia się sytuacja pogodowa w Polsce. Niemal we wszystkich zakątkach Polski już teraz pada śnieg lub deszcz ze śniegiem. Tam, gdzie opady jeszcze nie występują, ma to nastąpić późnym wieczorem lub w nocy. Najgorsza sytuacja jest na południu kraju. W części woj. dolnośląskiego oraz w Bieszczadach obowiązuje ostrzeżenie pogodowe II stopnia - dotyczące zamieci śnieżnych i porywistego wiatru. Dla pozostałej części kraju, z wyjątkiem woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia.

Dowiedz się więcej:

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca wtedy ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Utrudnienia na drogach

Spadający śnieg sprawił, że w całej Polsce drogi stały się śliskie. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Na lotnisku w Katowicach pełna mobilizacja - pługi śnieżne pilnowały, żeby nawierzchnia drogi startowej była cały czas odśnieżona.

Mimo wszystko na portalach społecznościowych widać głównie entuzjazm Polaków, którzy stęsknili się za białym puchem.

Więcej o: