Dr Bachański od leczniczej marihuany nie szkodził małoletnim pacjentom CZD. Śledztwo umorzono

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. dr Bachańskiego, który leczył małoletnich pacjentów z Centrum Zdrowia Dziecka środkami zawierającymi marihuanę. Mężczyzna w październiku został zwolniony dyscyplinarnie.

Dr Marek Bachański w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) leczył dzieci chore m.in. na lekoodporną padaczkę medykaliami na bazie konopi. Kilka miesięcy temu placówka zwolniła lekarza dyscyplinarnie za "nieścisłości w dokumentacji". Wcześniej CZD o niekonwencjonalnych metodach dr Bachańskiego powiadomiła prokuraturę. Śledczy uznali, że nie zagrażały one zdrowiu czy życiu pacjentów.

"Nie doszło do narażenia małoletnich"

Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga sprawą zajęła się w sierpniu. W czasie dochodzenia przesłuchano świadków, powołano biegłych, przeanalizowano dokumentacje medyczną pacjentów dr Bachańskiego. Wśród zgromadzonych materiałów żaden jednak nie zagrażał bezpieczeństwu pacjentów.

'Nie doszło do narażenia małoletnich pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu'

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie prokuratury.

Rodzice murem za dr Bachańskim

Kiedy CZD zakazało eksperymentalnej terapii dr Bachańskiego, rodzice małoletnich pacjentów wyszli na ulice. Wspólnie pikietowali pod placówką 31 sierpnia. Jednakże protesty nie zmieniły decyzji dyrekcji. Lekarz został zwolniony dyscyplinarnie a sprawa trafiła do prokuratury.

'Dzisiaj został zwolniony z pracy najlepszy lekarz w Polsce - dr Marek Bachański!!! To skandal, aby w naszym kraju umierały dzieci, a bohaterscy lekarze otrzymują dyscyplinarkę. (...) Jestem w szoku, zniesmaczona'

- napisała na swoim Facebooku Dorota Gudaniec, matka jednego z pacjentów lekarza.

Dr Bachański napisał list otwarty do ówczesnego ministra zdrowia Mariana Zembali. W piśmie żalił się, że CZD dokonało na nim "linczu". Poinformował także, że jego przełożeni od dawna wiedzieli o jego metodach. Placówka zaprzeczyła, a do Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga trafił wniosek. 

Pikieta rodziców małoletnich pacjentów dr Marka Bachańskiego pod CZD.

Więcej o: