Prezydent pierwszy raz skierował PiS-owską ustawę do TK. Ma zastrzeżenia do ustawy o zgromadzeniach

• Andrzej Duda zgłosił ustawę o zgromadzeniach do TK• Prezydent ma wątpliwości dot. zgromadzeń cyklicznych• Jego zdaniem przepisy mogą naruszać zasadę równości

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy ustawa o zgromadzeniach jest zgodna z Konstytucją. Prezydent ma zastrzeżenia do wprowadzenia tzw. zgromadzeń cyklicznych. Wątpliwości Andrzeja Dudy budzi też fakt, że według nowej ustawy nie można zaskarżyć decyzji wojewody o zakazie zgromadzeń. "Według Prezydenta Andrzeja Dudy wolność zgromadzeń stanowi konieczny element demokracji i warunkuje korzystanie z innych wolności i praw człowieka" - czytamy w komunikacie na stronie prezydenta. 

Dowiedz się więcej:

Co wprowadza nowelizacja ustawy o zgromadzeniach? 

Nowela ustawy przewiduje m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Przewiduje ona też, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Zgodnie z nowelą wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Więcej o: