PiS będzie kombinować przy prawie wyborczym? Ruch Kontroli Wyborów chce rewolucji przy urnach

Ruch Kontroli Wyborów chwali się, że na prośbę marszałka Kuchcińskiego z PiS-u opracował nowy projekt systemu wyborczego. Brak ciszy wyborczej, powtarzanie wyborów, likwidacja PKW - to niektóre z proponowanych zmian.

Ruch Kontroli Wyborów (RKW) powstał "u tronu Matki Boskiej Jasnogórskiej" 21 lutego 2015 roku - czytamy w akcie założycielskim organizacji. Bezpośrednim powodem były sfałszowane zdaniem PiS-u wybory samorządowe w 2014 roku. Tezę poparła część obywateli. Głównym celem RKW jest zapewnienie obywateli, że każde następne wybory będą przebiegać właściwie.

"List do Rządzących Polską"

19 grudnia przedstawiciele ruchu wysłali list do "Rządzących Polską". Wśród adresatów znaleźli się: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Jarosław Kaczyński. W piśmie przedstawiciele apelują o zmianę prawa wyborczego. "Jesteśmy gotowi wziąć czynny udział w pracach zespołu opracowującego nowy system wyborczy" - dodają na końcu listu.

Razem z pismem RKW przesłał swoją koncepcję systemu wyborczego przygotowaną na prośbę marszałka Marka Kuchcińskiego.

'W trakcie wyborów prezydenckich i parlamentarnych ściśle współpracowaliśmy z Komitetem Obrony Wyborów kierowanym przez obecnego Marszałka Sejmu RP, pana Marka Kuchcińskiego. Na prośbę Pana Marszałka, wyrażoną na Zjeździe Ruchu Kontroli Wyborów w dniu 22 listopada 2015 roku w Warszawie, opracowaliśmy Koncepcję Zmian Systemu Wyborczego.'

- czytamy w liście ruchu opublikowanym na ich stronie internetowej.

W tekście przedstawiciele RKW powołują się na swoje dotychczasowe "doświadczenie i przemyślenia" oraz szereg sukcesów. Na liście dokonań ruchu znalazły się m.in. wygrana Andrzeja Dudy oraz zwycięstwo PiS "po ośmioletniej przerwie".

Rewolucja przy urnach

Propisowski RKW opracował już propozycję zmian zasad wyborów. Planują prawdziwą rewolucję, która obejmuje zarówno termin, procedurę, jak i karty wyborcze.

Po pierwsze, wybory miałby odbywać się w sobotę. Po to, żeby dnia następnego publicznie liczyć głosy, np. w szkolnych halach sportowych. Wszystko odbywałoby się pod czujnym okiem kamer, a dookoła gromadzić mogliby się obywatele. Sprawiłoby to, że wybory na nowo stałyby się "świętem demokracji" - podkreśla RKW.

Ciszę wyborczą ruch uważa za niepotrzebną. Dlatego w nowych przepisach nie ma dla niej miejsca. Po ich wprowadzeniu cisza nie byłaby potrzebna, ponieważ zarówno samej półprzezroczystej urny, jak i lokalu wyborczego pilnowałyby kamery. Natomiast na karcie do głosowania pojawiłoby się nowe pole "głos wstrzymujący". Gdyby wyborcy oddali co najmniej 5 proc. głosów nieważnych, np. przez niezakreślenie żadnego pola, wybory należałoby powtórzyć.

Koniec z "manipulatorami" z PKW

Do wymiany trafiłaby także Państwowa Komisja Wyborcza. Dlaczego? "Wyszkoleni przez wrogów członkowie komisji byli w stanie, przy wsparciu PKW i OkrKW oraz
Policji, skutecznie paraliżować nasze działania" - tłumaczy w uzasadnieniu RKW.

Zdaniem Ruchu Kontroli Wyborów członkowie Państwowej Komisji Wyborczej to "przedstawiciele całkowicie skompromitowanego wymiaru sprawiedliwości". Sędziów, którzy obecnie przeprowadzają wybory zastąpiono by tzw. komisarzami ludowymi. W nowych jednostkach kontroli wyborów nie znaleźliby się byli pracownicy PRL-u czy członkowie PZPR-u.

Wszystkie zmiany, proponowane przez RKW, mają doprowadzić do "obrony demokracji w Polsce i suwerenności Narodu". "Nie ma wolności bez wolnych wyborów! Nie pozwólmy sobie zabierać wolności! Powstań Polsko!" - głosi hasło ruchu.

Co dalej z projektem?

Projekt nowych zasad wyborczych Ruch Kontroli Wyborów przygotował "na prośbę marszałka Marka Kuchcińskiego" - czytamy w liście do "Rządzących". Jednak co stanie się z nim dalej? Nie wiadomo. Propozycje w projekcie nie mają mocy prawnej. Wysłaliśmy maile do biura prasowego prezydenta Dudy, kancelarii premier Szydło, Kancelarii Sejmu oraz biura prasowego PiS-u. Nikt do tej pory nie odpisał.

Cały tekst listu oraz koncepcji zmiany przepisów dostępny tutaj.

Więcej o: