Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne? Mamy oficjalne stanowisko rzecznika GDDKiA

W mediach pojawiła się informacja, że w ciągu kilku lat wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Gazeta.pl rozmawiała z rzecznikiem GGDKiA. Okazuje się, że nie ma jeszcze żadnych ścisłych terminów.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że w najbliższych latach wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Zapytaliśmy Jana Krynickiego, rzecznika GDDKiA, czy to prawda. Okazało się, że... tak, choć jest jedno "ale". A kiedy? - Zgodnie z ustawą autostrady są przewidziane jako płatne - potwierdził rzecznik. Ale nie oznacza to, że opłaty pojawią się w najbliższym czasie.

Potrzebne są czas i pieniądze

Jak wyjaśnił rzecznik, żeby autostrada mogła być płatna, musi najpierw zostać do tego odpowiednio przystosowana. - A to długi i kosztowny proces - uspokoił. Krynicki przypomniał, że na jednym z odcinków A2 od dłuższego czasu stoją bramki, ale by mogły zacząć pobierać pieniądze potrzebna jest milionowa inwestycja.

W dokumencie wskazana jest maksymalna długość autostrad (624 km), będących w zarządzie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, które będzie można objąć manualnym systemem poboru opłat dla pojazdów osobowych. Obecnie odcinki te jeszcze nie są dostosowane do standardów autostrady płatnej - poinformował nas Krynicki

Wnioski o planowanym wprowadzeniu opłat mogą wynikać z opisu rozpoczętego właśnie zlecenia publicznego na nowy Krajowy System Poboru Opłat. Uczestnicy przyszłego przetargu mają wykazać, czy i w jaki sposób pobieraliby opłaty na wszystkich przewidzianych odcinkach autostrad, które nie przejeżdżają przez miasta.

Zapis pojawił się, ponieważ GDDKiA musi mieć odpowiednie narzędzia, na wypadek gdyby resort infrastruktury rzeczywiście postanowił pobierać opłaty.

Objęcie manualnym systemem poboru opłat kolejnych odcinków autostrad będzie uzależnione od finalnej decyzji ministra właściwego do spraw transportu - oznajmił rzecznik.

A ta nie jest jeszcze znana.

Więcej o: