Smog w Warszawie. Komunikacja pierwszy raz będzie za darmo

Warszawską komunikacją miejską będzie można jeździć dziś za darmo - ogłosił stołeczny ratusz. To z powodu smogu.

Aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego i Miasto Jest Nasze od dawna domagali się zdecydowanej reakcji warszawskiego ratusza na smog w mieście oraz wprowadzenia (wzorem chociażby Krakowa) bezpłatnej komunikacji w dniach, kiedy w Warszawie powietrze jest wyjątkowo złe. Urząd miasta wreszcie zareagował.

W czwartek po południu i wieczorem w Warszawie jakość powietrza pogorszy się - prognozował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W związku z tym władze Warszawy po raz pierwszy wprowadziły w tym dniu bezpłatną komunikację miejską.

Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza  w mieście

- apeluje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jak pisze ratusz, zgodnie z informacjami WIOŚ, pogorszenie jakości powietrza jest spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru.

Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Władze Warszawy apelują także o powstrzymanie się od palenia w kominkach

- czytamy. Przypominają też o zakazie opalania domowych pieców śmieciami i odpadami. 

ZOBACZ TEŻ: Co można zrobić ze smogiem? Przerobić go na biżuterię

Więcej o: