Kaczyński chce "ucywilizować" opozycję i zapewnia: "PiS akceptował wyniki wyborów". A Twitter wytyka...

- Chodzi im o awanturę i agresję - mówił Kaczyński w radiowej Trójce. Komentował działalność opozycji i zapowiadane demonstracje.

W rozmowie z Pawłem Lisickim w programie "Salon polityczny Trójki" Kaczyński opowiadał o tym, co myśli o działaniach opozycji. - To opary absurdu. Coś, co między chorobą, wiadomo jaką, a jakąś burleską - powiedział. - Chodzi im o awanturę i agresję - dodał kilka minut później. Zapowiedział także "uporządkowanie sporu". Za wzorcową postawę przywołał PiS, który potrafił zaakceptować swoją przegraną w wyborach. Tymczasem Twitter przypomina, jak było naprawdę. "J.Kaczyński: Te wybory zostały sfałszowane" - mówi post PiS-u z 13 grudnia 2014 roku.

Ucywilizować opozycję

Padło pytanie o napięcie społeczne, które się "nie rozładowuje a rośnie". - Czy jest jakaś forma porozumienia? - zapytał dziennikarz. Zdaniem Kaczyńskiego, to pytanie nie powinno być skierowane do niego, ale do tych, którzy "nie akceptują wyniku wyborów". Prezes dodał także, że jego partia po przegranych nie zachowywała się tak, jak teraz robi to opozycja. - Akceptowaliśmy ten wynik, mimo że byliśmy głęboko przekonani, że wybory zostały sfałszowane. Przyznał, że PiS organizował demonstracje przeciwko ówczesnemu rządowi, ale nie nawoływał do "nieposłuszeństwa". Na pytania o porozumienie rządu z opozycją Kaczyński odpowiedział:

- Panie Redaktorze, ja mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy ci, co występują przeciwko nam zrozumieją, że to jest bezskuteczne. Wtedy być może dojdzie nie tyle do porozumienia, co do ucywilizowania tego sporu. 

Kaczyński zapowiedział uporządkowanie sporu trwającego pomiędzy PiS-em a opozycją. Według prezesa środkiem może być zinstytucjonalizowanie opozycji. 

"Mocny rzut kamieniem"

Na pytania o ustawę o zgromadzeniach polityk odpowiedział kategorycznie. - My chcemy po prostu to uporządkować. Dodał także, że 100 m odstępu pomiędzy konkretnymi zgromadzeniami to "mocny rzut kamieniem". Zapis ten nie dyskryminuje demonstrujących zdaniem Kaczyńskiego. 

Całość audycji dostępna jest na stronie radiowej Trójki.

Więcej o: