Piotrowicz: "Parafowałem akt oskarżenia, ale to prokurator wojskowy oskarżał Pikula"

Piotrowicz wydał oficjalne oświadczenie o swojej przeszłości w PRL-u. - Parafowałem akt oskarżenia, ale to prokurator wojskowy oskarżał Pikula - powiedział. Pytany o szczegóły sprawy odpowiadał, że nie pamięta.

W ubiegłym tygodniu nazwisko posła PiS-u, Stanisława Piotrowicza, na nowo zaczęło pojawiać się na ustach polityków i dziennikarzy. Polityk w PRL-u był prokuratorem. Reporter "Czarno na białym" dotarł do aktu oskarżenia byłego działacza "Solidarności" Antoniego Pikula z wyraźnym podpisem Piotrowicza.

- Tam w ogóle mojego nazwiska nie ma - utrzymywał wtedy polityk. Posłowie PO i Nowoczesnej domagają się, aby złożył mandat poselski. Polityk w odpowiedzi zorganizował briefing o swojej przeszłości w PRL-u. Piotrowicz rozpoczął swoje oświadczenie tak:

"Nie ulega chyba wątpliwości, że jestem dziś tym, który jest najbardziej w państwie atakowany".

Jego zdaniem, ataki te wynikają z tego, że właśnie stał się "twarzą walki o ład w Trybunale Konstytucyjnym".

Dawny prokurator na konferencji mówi jednoznacznie:

"Nigdy nie oskarżałem opozycjonistów. Pomagałem opozycjonistom."

Piotrowicz przyznał jednak, że parafował akt oskarżenia Antoniego Pikula. Tłumaczył się, że już wtedy wiedział, że będzie on nieważny. Polityk pokazał protokół z zapoznania się ze sprawą, dzięki któremu sąd umorzył postępowanie przeciwko Pikulowi. 

"Parafowałem akt oskarżenia, ale zdawałem sobie sprawę, że był on nieskuteczny. Tak się też stało, bo 4 dni później sąd wojewódzki zwrócił go prokuraturze."

PiS na swoim profilu na Twitterze umieścił dokumenty z konferencji posła Piotrowicza. Nie ma wśród nich podpisanego przez ówczesnego prokuratora aktu oskarżeniu wobec Pikula.

Polityk utrzymuje, że to prokurator wojskowy domagał się kary 3 lat więzienia dla Antoniego Pikula.

Piotrowicz na pytania dotyczące szczegółów sprawy tłumaczył się niepamięcią. Po przywołaniu materiału Tomasza Sekielskiego w TVP z 2013 roku polityk powtórzył: "Ja nigdy pana Pikula nie oskarżałem". Zapytano także, czy nie żałuje otrzymania w PRL-u Brązowego Krzyża Zasługi. Odpowiedział krótko:

Żałuję, że urodziłem się w PRL-u.

Był w PZPR, teraz jest twarzą PiS. Kim jest Stanisław Piotrowicz? CZYTAJ >>>

Więcej o: