ONR żąda sprostowania i przeprosin od Caritasu za krytykę "mikołaja-narodowca". Za kłamstwa

W mikołajki dzieci w białostockim Caritasie odwiedził "Mikołaj-narodowiec" z ONR-u. Zarząd Caritasu odciął się od nacjonalistów w oświadczeniu. Teraz ONR żąda przeprosin i sprostowania.

Obóz Narodowo-Radykalny pochwalili się swoją charytatywna działalnością na Twitterze. "Narodowy mikołaj" odwiedził białostocki oddział Caritasu i rozdał dzieciakom prezenty. Całe wydarzenie mogłoby zostać odebrane pozytywnie, gdyby nie fakt, że elementem jego stroju był znak falangi na ramieniu. Zdjęcie wywołało burzę chociażby wśród użytkowników Twittera. "Caritas, jak wam nie wstyd? Dlaczego na to pozwalacie" - pisała jedna z oburzonych. Organizacja charytatywna w oświadczeniu poinformowała, że mikołaj do siedziby "przybył bez zaproszenia" i kategorycznie odcięła się od nacjonalistów. Teraz ONR żąda "sprostowania i przeprosin". Według jego członków Caritas kłamie, a współpraca obu grup trwa od dawna.

"Presja środowisk i mediów lewicowo-liberalnych"

W liście otwartym do ks. Adama Kozikowskiego, Dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej, ONR informuje o swoim "nieukrywanym żalu i rozczarowaniu", które spowodowało wcześniejsze oświadczenie Caritasu. Obóz dementuje też fakt, jakoby wizyta mikołaja miała być niezapowiedziana. "Co więcej, po zakończeniu akcji otrzymali oni podziękowania i wyrazy wdzięczności ze strony przedstawicieli Caritas" - czytamy w liście narodowców.

Zdaniem ONR-u oświadczenie Caritasu zostało napisane pod "presją środowisk i mediów lewicowo-liberalnych". To zaniepokoiło członków Obozu, ponieważ "uleganie wpływom takich kręgów nie służy chwale Kościoła i jest zboczeniem ze szlaku wytyczonego przez wielkich polskich kapłanów takich jak Prymas Stefan Kardynał Wyszyński czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko" - argumentują narodowcy.

Dwukrotne "ubolewanie i gorące przeprosiny"?

Białostocki Caritas w swoim oświadczeniu przeprosił za "niedopatrzenie" i fakt, że dzieci dostały prezenty od mikołaja z falangą na ramieniu 8 grudnia. "Podczas rozdawania prezentów osoba ta umieściła opaskę z logo organizacji ONR na ramieniu, co umknęło uwadze naszego pracownika" - poinformował Caritas. "Białostocka Caritas jednoznacznie i stanowczo odcina się od wszelkiego typu działań stojących w sprzeczności z wartościami Ewangelii" - zakończono oświadczenie.

Teraz ONR domaga się przeprosin za kłamstwo zawarte w tym piśmie. Ugrupowanie podobno już wcześniej pomagało charytatywnie białostockiemu Caritasowi. "Św. Mikołaja nie jest jakimś wydarzeniem incydentalnym. Współpraca trwała od dłuższego czasu" - podkreślono w liście. "Nie możemy pozostać bierni wobec oczywistych kłamstw" - dodano. Caritas dotychczas nie odpowiedział na pismo. Sekretariat białostockiego oddziału instytucji poinformował, że w tej sprawie właśnie trwa spotkanie zarządu. - Nie wiem, kiedy skończy się zebranie. W tym momencie nie mogę skomentować sprawy. Oficjalne oświadczenie prawdopodobnie pojawi się jutro - powiedziała pracowniczka Caritas w Białymstoku w rozmowie dla portalu Gazeta.pl.

 

 

Więcej o: