"Dudapomoc" pomogła mamie Asi z Poznania. Pani Anna dostanie wsparcie od państwa

Asia z Poznania zebrała ponad 100 tys. zł na rehabilitację swojej mamy. Z powodu tych pieniędzy kobiecie mógł zostać odebrany zasiłek. W pomoc chorej zaangażowali się także prawnicy z Kancelarii Prezydenta.

We wrześniu mała Asia poruszyła ludzi z całej Polski i zebrała na leczenie i rehabilitację chorej mamy przeszło 100 tys. zł. Wtedy zaczęły się problemy - ponieważ zebrana suma trafiła na konto kobiety (a nie na rachunek fundacji z odpowiednim statutem), Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie podzielił zebraną kwotę na 12 miesięcy i na tej podstawie uznał, że miesięczny dochód pani Anny jest zbyt wysoki. Kilka dni później kobieta dostała pismo z zawiadomieniem, że zostanie jej odebrany zasiłek.

Na taki obrót sprawy niemal natychmiast zareagował prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak zapewnił, że mama Asi nie straci zasiłku, a pracownicy MOPR pomogą jej w wyjaśnieniu sprawy. Teraz pani Annie pomogli także prawnicy z Kancelarii Prezydenta, którzy działają w ramach Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej - tzw. "Dudapomocy". Eksperci sporządzili prawidłowy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, tak aby zebrane pieniądze zostały odpowiednio zakwalifikowane.

"Natomiast działania interwencyjne oraz pomoc w sporządzeniu pism do MOPR w Poznaniu doprowadziły do przyznania pani Annie Jagle bezpłatnych usług opiekuńczych" - czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.

Kobieta dostanie też rentę z tytułu niezdolności do pracy - ZUS, który jest "w ścisłym kontakcie" z Biurem Interwencyjnej Pomocy Prawnej w KPRP, postanowił jeszcze raz przeanalizować wniosek.

"Oznaczało to przede wszystkim konieczność ponownej analizy stanu zdrowia pani Anny i określenie, od którego momentu kobieta pozostaje niezdolna do pracy. W związku z trudnością dokładnego doprecyzowania tej daty, nawet przez biegłych specjalistów, Zakład postanowił przyjąć ten termin z korzyścią dla mamy Asi i tym samym przyznać jej świadczenie" - czytamy.

Zobacz, jak wyglądał kiermasz zorganizowany przez Asię: