Turnau nie wytrzymał. Napisał o sytuacji w Polsce. "Miejsce w piekle jest zarezerwowane..."

Grzegorz Turnau opublikował na swoim Facebooku przejmujący komentarz o sytuacji politycznej w kraju. Choć uważa się za artystę apolitycznego, nie wytrzymał.

Grzegorz Turnau, który na co dzień stroni od polityki, zdecydował się na komentarz. Rozpoczął od oświadczenia, że jego sztuka nigdy nie była polityczna. - Moje płyty i koncerty nigdy nie miały i nie będą miały politycznego podtekstu. Nie mam temperamentu politycznego i nie mam właściwie żadnych poglądów - napisał. Wspomniał też słowa poety Antoniego Słonimskiego: "Gdy nie wiesz, jak się zachować, na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie".

Po tym fragmencie nastąpił punkt kulminacyjny, artysta napisał:

'Czuję jednak potrzebę powiedzenia wprost: jestem przeciw temu, co dzieje się w polskim państwie'.

Turnau przywołał też postać swojego ojca.  To dzięki niemu artysta poznał książki i historie, które ukształtowały jego światopogląd. - Jestem w stanie wyobrazić sobie czym był stalinizm - zakończył ten fragment. Najważniejsze przesłanie zostawił jednak na koniec.

'Żyjemy tylko w takich czasach, jakie sami sobie urządzamy. Ale urządzamy je też naszym dzieciom. Wnukom. Kotom i psom. Nie udawajmy, że pada deszcz. Jesteśmy pokoleniem, dla którego świat jest kolorowy, nie czarno-biały. Mówię "my" - ale świadomie. Nie bądźmy obojętni'.

Pretekstem do wpisu jest kartka z cytatem z "Boskiej komedii" Dante Alighieriego, którą niedawno przyczepił do drzwi lodówki. Na kawałku papieru znajduje się słynny cytat z książki Włocha: "Najbardziej gorące miejsce w piekle jest zarezerwowane dla tych, którzy w okresie kryzysu moralnego zachowują swą neutralność".

Więcej o: