Turnau nie wytrzymał. Napisał o sytuacji w Polsce. "Miejsce w piekle jest zarezerwowane..."

Grzegorz Turnau opublikował na swoim Facebooku przejmujący komentarz o sytuacji politycznej w kraju. Choć uważa się za artystę apolitycznego, nie wytrzymał.

Grzegorz Turnau, który na co dzień stroni od polityki, zdecydował się na komentarz. Rozpoczął od oświadczenia, że jego sztuka nigdy nie była polityczna. - Moje płyty i koncerty nigdy nie miały i nie będą miały politycznego podtekstu. Nie mam temperamentu politycznego i nie mam właściwie żadnych poglądów - napisał. Wspomniał też słowa poety Antoniego Słonimskiego: "Gdy nie wiesz, jak się zachować, na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie".

Po tym fragmencie nastąpił punkt kulminacyjny, artysta napisał:

'Czuję jednak potrzebę powiedzenia wprost: jestem przeciw temu, co dzieje się w polskim państwie'.

Turnau przywołał też postać swojego ojca.  To dzięki niemu artysta poznał książki i historie, które ukształtowały jego światopogląd. - Jestem w stanie wyobrazić sobie czym był stalinizm - zakończył ten fragment. Najważniejsze przesłanie zostawił jednak na koniec.

'Żyjemy tylko w takich czasach, jakie sami sobie urządzamy. Ale urządzamy je też naszym dzieciom. Wnukom. Kotom i psom. Nie udawajmy, że pada deszcz. Jesteśmy pokoleniem, dla którego świat jest kolorowy, nie czarno-biały. Mówię "my" - ale świadomie. Nie bądźmy obojętni'.

Pretekstem do wpisu jest kartka z cytatem z "Boskiej komedii" Dante Alighieriego, którą niedawno przyczepił do drzwi lodówki. Na kawałku papieru znajduje się słynny cytat z książki Włocha: "Najbardziej gorące miejsce w piekle jest zarezerwowane dla tych, którzy w okresie kryzysu moralnego zachowują swą neutralność".

Więcej o:
Komentarze (524)
Turnau nie wytrzymał. Napisał o sytuacji w Polsce. "Miejsce w piekle jest zarezerwowane..."
Zaloguj się
 • czytakczynie12

  Oceniono 121 razy 87

  Wszystko, co jest powiązane z tzw. "dobrą zmianą" jest wstydem dla Polski, upadkiem naszego kraju i ludzi. Jakże potrzebujemy powrotu do wartości, do kultury. To nasza powinność. Potrzebujemy także głosów artystów, ludzi szczególnie wrażliwych, wyczulonych na fałsz, na zło. HEAL THE POLAND.

 • lodzermensz1

  Oceniono 111 razy 83

  Panie Grzegorzu,
  Bardzo Panu współczuję. Rozumiem, że to był krzyk rozpaczy, ale nie jestem pewien czy pan dobrze przemyślał to co pana wkrótce czeka. Za chwilę się zacznie, a może już się zaczęło: grzebanie w życiorysie pańskim, pańskich rodziców i krewnych, wezwania do bojkotu pańskich płyt, wyciąganie różnych osobistych spraw.
  Życzę wiele siły!

 • tadjan

  Oceniono 81 razy 67

  panie Turnau, kaczka nie urządzi nikomu świata, bo nikogo nie ma, nikogo nie kocha, a wszystkich nienawidzi.......... a 30 % głupkowatego narodu bije mu za to brawo.

 • krynolinka

  Oceniono 80 razy 62

  W sumie to tylko się można zdziwić ,że niektórzy zbyt późno zaczęli reagować .Na zasadzie trzeba dać rządzącym szansę .No to z szansy skorzystali zmieniając powoli ustrój bez konstytucyjnej woli całego narodu .No ale jeśli wielu się podoba gdy infantylny staruszek tłucze w pulpit ławy sejmowej na wiwat komunistycznemu prokuratorowi z błogim usmiechem na twarzy to trudno.

 • fakiba

  Oceniono 85 razy 51

  Zaraz pan Turnau dowie się , że jest co najmniej lewakiem i oszczercą , bo mu się paskudna miana nie podoba

 • dziadekjam

  Oceniono 78 razy 48

  Naprawde źle się dzieje w państwie w którym nawet ludzie, wręcz brzydzący się polityką, muszą się w nią angażować...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 45 razy 39

  niestety to tzw "obojętni" politycznie dali władzę bolszewikom z PiSu, wystarczyło jedynie 18% głosów uprawnionych, dorosłych i podobno świadomych obywateli, żeby ta narodowo-socjalistyczna banda przejęła władzę absolutną w Polsce...
  nie można być apolitycznym, chyba ze się później przez 4 lata, powstrzymuje od jakiejkolwiek krytyki - czy się to komuś podoba czy nie, państwo jest organizacja przymusową i nie można żyć "na zewnatrz" i mnie to nie dotyczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX