Nie ma winnych śmierci dzieci na przejeździe. Bo jechały "drogą widmo"

Nikt nie odpowie za tragedię na przejeździe kolejowym w Pniewitem, w której zginęła dwójka dzieci - podaje tvn24. Dlaczego? Prokuratura ustaliła, że do wypadku doszło na drodze, która nie ma właściciela i umorzyła śledztwo.

To był wypadek, o którym usłyszała cała Polska. 3 czerwca ubiegłego roku o godz. 15.45 na niestrzeżony przejazd kolejowy w Pniewitem pod Chełmnem (woj. kujawsko-pomorskie) wjeżdża volkswagen sharan. Prowadzi go kobieta. W aucie są także jej mąż oraz dwójka dzieci: trzyletnia dziewczynka i siedmioletni chłopiec. Jadą na wakacje. W samochód uderza autobus szynowy. Siła uderzenia spycha auto na słup telekomunikacyjny. Dzieci giną na miejscu. Rodzice przeżyli.

Umorzone śledztwa 

Śledczy przyjmują, że wypadek spowodowała kobieta i stawiają jej zarzuty. Jak się później okazuje matka, która straciła dzieci, wielokrotnie zwracała się do kolei o lepsze oznakowanie i zabezpieczenie przejazdu. W październiku tego roku śledczy wycofują zarzuty przeciwko matce. Równocześnie ze śledztwem, które miało ustalić, kto był sprawcą wypadku, toczyło się inne postępowanie. Miało wyjaśnić, kto i dlaczego nie zabezpieczył przejazdu kolejowego. Jednak i je pod koniec listopada umorzono. - W toku śledztwa ustalono, że nie doszło do sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy na przejeździe kolejowym. Nie znaleziono znamion czynu zabronionego - twierdzi Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu, którego cytuje tvn24.pl.

Prokurator: Droga nie była publiczna

Przy okazji wyszło też na jaw, że droga nie należy ani do państwa, ani do gminy. Prawnie nie istnieje. Nie ma zatem komu postawić zarzutów. - Nie można tego zrobić z kilku względów. Przede wszystkim ten przejazd nie był niebezpieczny, ale wymagał wzmożonej obserwacji drogi z dwóch stron, z których mogły nadjechać pociągi. Spełniał również określone prawem wymogi. Natomiast prokurator ustalił, że droga która prowadzi do przejazdu nie była drogą publiczną - wyjaśnia Kukawski. I to kończy sprawę.

 

Więcej o: