Abp Łodzi nowym metropolitą Krakowa. Kard. Dziwisz odchodzi na emeryturę

• Metropolita łódzki Marek Jędraszewski nowym metropolitą Krakowa • Taką informację podał Episkopat • Obecny metropolita, Stanisław Dziwisz, przechodzi na emeryturę

W południe Episkopat ogłosił, kto będzie następca kard. Stanisława Dziwisza, który odchodzi na emeryturę po ukończeniu 75 lat. To abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Wcześniej, na podstawie nieoficjalnych informacji, wskazywała na niego łódzka "Gazeta Wyborcza".

Dowiedz się więcej:

Z czego znany jest abp Jędraszewski?

Nowy metropolita krakowski słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi. Mówił m.in., że "Kościół nie zabrania miłości, nie zabrania osobom homoseksualnym kochać. Mogą kochać, ale nie osoby tej samej płci", dowodził, że nie wolno się rozwodzić, nawet jeśli mąż czy żona zdradzają, a w czasie rozmowy o aborcji stwierdził: "Rodzi się zdeformowane i chore dziecko, ale dziecko"

Jakie funkcje do tej pory sprawował abp Jędraszewski?

Nowy metropolita krakowski ma 67 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1973 roku, a święcenie biskupie w czerwcu 1997 r. W lipcu 2012 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim. Jest zastępcą przewodniczącego KEP, członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, pracuje w Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary i w Duszpasterstwie Młodzieży. Pełni też funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Zawołaniem jego posługi biskupiej są słowa: "Scire Christum" ("Znać Chrystusa")

Czytaj więcej na łódź.wyborcza.pl >>>

Więcej o: