To zespół Siemoniaka stworzył instrukcję HEAD. Zapytaliśmy b. szefa MON, czy została złamana przez PiS

Czy organizacja rządowego lotu z Londynu przebiegła zgodnie z obowiązującą instrukcją HEAD? Politycy PiS swoimi wypowiedziami zamiast wyjaśniać sprawę, potęgują dezinformację. Postanowiliśmy poszukać prawdy u źródła, czyli u szefa zespołu tworzącego procedury HEAD.

Spór wokół procedur HEAD, które zostały lub nie zostały złamane w czasie powrotu polskiej delegacji z Londynu trwa. Zaostrzyła go wypowiedź szefowej KPRM Beaty Kempy, która powiedziała PAP-owi, że lot przebiegł zgodnie z "cywilną" instrukcją HEAD. Wiceminister Kownacki w Radiu ZET tłumaczył, że pewnie chodziło jej o wojskową instrukcję, ale nie potrafiła jej odpowiednio nazwać. Tymczasem rzecznik rządu Rafał Bochenek w "Rzeczpospolitej" stwierdził, że istnieje tajna, cywilna instrukcja HEAD i to poprzedni rząd ją utajnił. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Kto ma rację? Zapytaliśmy o to szefa MON w rządzie PO-PSL, Tomasza Siemoniaka, którego zespół skonstruował instrukcję HEAD.

Magda Kożyczkowska: Panie ministrze, czy powrót delegacji polskiego rządu przebiegł zgodnie z instrukcją HEAD?

Tomasz Siemoniak: - Wyraźnie nie. W instrukcji jest punkt, który mówi o tym, że liczba pasażerów powinna zostać przekazana nie później niż 24 godziny przed lotem. Poza tym zostały złamane zasady zdrowego rozsądku, które powinny obowiązywać obok oficjalnych procedur. Nigdzie w instrukcji HEAD nie jest napisane na przykład, że nie można otwierać drzwi w czasie lotu, ale zdrowy rozsądek na to nie pozwala. Samolot był przeciążony i nie było zgody pilota na start. Pilota należy zresztą pochwalić. Był to pilot LOT-u, nie poddany urzędowej presji i zachował się bardzo profesjonalnie.

Beata Kempa mówi, że operacja przebiegła zgodnie z "cywilną" instrukcją. Czy rzeczywiście takowa istnieje? Czy może rację ma Bartosz Kownacki, który uważa, że Kempa po prostu nie zna terminologii wojskowej i chodziło jej o jedyną, wojskową instrukcję. 

- Wiceminister Kownacki powiedział prawdę. Istnieje tylko jeden akt prawny, jedna instrukcja HEAD, która obowiązuje również loty LOT-u i prawdopodobnie to o nim mówiła Beata Kempa. Inna sprawa, że szefowa KPRM powinna mieć podstawową wiedzę w zakresie tych procedur albo chociaż przygotować się do wypowiedzi.

Tymczasem rzecznik rządu Rafał Bochenek mówi dziś Rzeczpospolitej jasno o drugiej, tajnej instrukcji, utajnionej przez poprzedni rząd. To jak jest?

- Nie potrafię tego skomentować. Nie wiem, o czym mówi Rafał Bochenek.

Takie informacje uzyskaliśmy od byłego szefa MON, Tomasza Siemoniaka, którego zespół skonstruował instrukcję HEAD. Pełna treść instrukcji znajduje się TUTAJ.

 

Więcej o: