Wiza? Paszport? Tam można było załatwić je od ręki. Fałszywa ambasada USA działała 10 lat

Nad budynkiem powiewała amerykańska flaga. Kolejki do wejścia ustawiały się już od rana. Wiza? Paszport? Tam załatwić można było wszystko od ręki. Jak to możliwe, że fałszywa ambasada działa 10 lat?

Przestępcy z Turcji i Ghany 10 lat temu przekupili lokalne władze w Akrze i otworzyli fałszywą placówkę dyplomatyczną USA. Jedną z najważniejszych usług "ambasady" było wydawanie wiz. Klienci za dokument płacili średnio 6 tys. dolarów, czyli 25 tys. złotych. Nic nie wzbudzało wątpliwości wśród mieszkańców i przyjezdnych. Nawet fakt, że kilka kilometrów dalej znajdowała się oficjalna placówka USA. Likwidacja fikcyjnej "ambasady" nastąpiła dopiero w tym roku.

Podróbka lepsza od oryginału

Fałszerze zadbali o najmniejszy detal. Przed budynkiem powiewała amerykańska flaga, ściany w środku zdobiły zdjęcia Baracka Obamy oraz jego poprzedników. Natomiast petentów przyjmował władający trzema językami pan konsul trzy dni w tygodniu. Także jakość dokumentów wydawanych przez placówkę nie wzbudzała żadnych wątpliwości. 

Biznes rozwijał się tak dobrze, że w pewnym momencie "urzędnicy" zdecydowali się na płatną reklamę. Billboardy ze zdjęciem instytucji zostały ustawione m.in. na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. Choć znajduje się tam oficjalna placówka Stanów Zjednoczonych, jej "oddział" w Akrze miał działać szybciej i sprawniej.

Idealny model biznesowy

Podczas nalotu na siedzibę "placówki" skonfiskowano ponad 150 fałszywych wiz i paszportów oraz laptopa z projektami i dokumentacją. Likwidacji dokonano w ramach Operacji Spartan Vanguard, czyli zakrojonego na szeroką skalę dochodzenia. Celem jest rozwiązanie problemów przemytu oraz oszustw przeciwko Stanom Zjednoczonym.

"Ambasady" USA nie wykryto przez niemal dekadę, co tylko zwiększyło apetyt fałszerzy. Amerykański Departament Stanu potwierdził, że fałszywa ambasada USA nie była jedyną. W Akrze funkcjonowała także fikcyjna placówka Holandii. Niderlandzkie władze nie skomentowały jeszcze tego tematu.