Ostrzeżenia IMGW I i II dla 14 (!) województw. Śnieżyce i wiatr nawet do 100 km/h

• Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał serię ostrzeżeń I i II stopnia• W nocy w całym kraju mocno powieje - od 40-50 km/h do nawet 100 km/h• Na południu kraju obowiązuje ostrzeżenie II st. w związku z opadami śniegu

Niemal cały kraj został objęty ostrzeżeniem I stopnia dotyczącym porywistego wiatru. Tylko w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim pogoda będzie stosunkowo łagodna. W pozostałych rejonach kraju wiatr może osiągnąć prędkość od 40-50 km/h do nawet 90-100 km/h. Na południu kraju, w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia w związku z zapowiadanymi intensywnymi opadami śniegu. 

Dowiedz się więcej:

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca wtedy ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Więcej o: