"Wiadomości" TVP "zapomniały" wspomnieć o fundacji Elbanowskich i WOŚP. OKO.press porównuje dane

Portal OKO.press odpowiada na ataki TVP i prawicowych mediów wycelowane w kierunku organizacji pozarządowych. Dziennikarze porównują, ile pieniędzy jest przeznaczanych na wypłaty w fundacji Karoliny i Tomasza Elbanowskich oraz w WOŚP.

Organizacje pozarządowe od tygodni są w ogniu krytyki "Wiadomości" TVP. W jednym z ostatnich materiałów pojawiły się dane dotyczące Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, której prezesem jest b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Wynika z nich, że w 2015 roku ponad połowa z 29 milionów złotych przychodów fundacji była przeznaczona na pensje. Porównano to z katolickim "Caritasem", w którym koszty pracownicze to ok. 5 proc. z 21 milionów złotych przychodów.

Portal OKO.press zauważa jednak, że w tym zestawieniu powinny znaleźć się także informacje o fundacji Rzecznik Praw Rodziców prowadzonej przez współpracujących z MEN Karolinę i Tomasza Elbanowskich. 70 proc. przychodów fundacji w wysokości ok. 395 tys. zł przeznaczono w ub. r. na pensje. Dla porównania, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeznaczyła na wynagrodzenia 2,3 mln zł z 59,8 mln przychodów (3,8 proc.).

"Organizacje eksperckie zbierają fundusze, aby realizować cele statutowe przez pracę zatrudnionych i współpracujących z organizacją osób. Nic więc dziwnego, że większość środków wydają na pensje pracowników" - zauważa OKO.press. Do fundacji eksperckich należą m.in. zarówno fundacja małżeństwa Elbanowskich, jak i fundacja Jerzego Stępnia.

Zobacz także: Amelka ma 9 lat i od dawna wspiera WOŚP. Jurek Owsiak spełnił jej marzenie. Zobaczcie, jaka była jej reakcja