Przełomowy moment w historii polskiej armii: Kobieta będzie dowodzić okrętem Marynarki Wojennej

Kapitan Katarzyna Mazurek jako pierwsza kobieta w polskiej historii będzie dowodzić okrętem Marynarki Wojennej. Obowiązki oficjalnie przejmie w środę.

Kobiety w Polsce mogą uczyć się w szkołach wojskowych oraz wyższych szkołach oficerskich i podoficerskich dopiero od 1999 roku. Katarzyna Mazurek swoją drogę rozpoczęła zaledwie rok później. Przez kilkanaście lat ciężko pracowała, aby dojść do stopnia kapitana. Jej wysiłki opłaciły się. Jako pierwsza kobieta w polskiej historii zostanie dowódcą okrętu Marynarki Wojennej.

- Kapitan Mazurek jest żołnierzem od kilkunastu lat. Kandydatów było wielu, ale to ona spełniła wszystkie kryteria - powiedział rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Jacek Kwiatkowski w rozmowie z Gazeta.pl.

Drobna brunetka i stalowy potwór

Jednostka, którą dowodzić będzie Mazurek, to ORP Lublin. Stalowy kolos ma niemal 100 metrów długości i 11 metrów szerokości. Okręt został zwodowany w 1988 roku. Głównym przeznaczeniem jednostki jest transport. Dla przykładu, jednorazowo jest w stanie pomieścić cały batalion wojska. Może także przewozić i stawiać miny morskie.

Okręt wyposażony jest w cztery zestawy rakietowo-artyleryjskie. Każdy z nich składa się z podwójnej armaty oraz podwójnej wyrzutni rakiet przeciwlotniczych. Kapitan decyduje o ich użyciu.

Uroczyste przejęcie

Kapitan Katarzyna Mazurek dowództwo nad okrętem oficjalnie przejmie w środę w porcie wojennym w Świnoujściu. W wydarzeniu wezmą udział dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w skład której wchodzi ORP Lublin. Zaproszeni zostali także przedstawiciele miasta Lublin oraz byli dowódcy i załoga okrętu. Pierwszy raz podczas takiej uroczystości najważniejszą osobą będzie kobieta.

 

 

 

 

Więcej o:
Komentarze (120)
Przełomowy moment w historii polskiej armii: Kobieta będzie dowodzić okrętem Marynarki Wojennej
Zaloguj się
 • amur-49

  Oceniono 21 razy 21

  Jako były marynarz (zasadniczej służby wojskowej - świnoujskie trałowce w latach 1970 - 73) i żeglarz życzę Pani Kapitan pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem.

 • antobojar1

  Oceniono 21 razy 13

  .. gratulacje.. chociaż wolałbym żeby zastapiła generalissimusa Don Maciorro..

 • szmul.bender

  Oceniono 11 razy 11

  "Kapitan Katarzyna Mazurek [...] W wydarzeniu wezmą udział [...]" - Nie bedzie apelu smolenskiego ? Nie zaprosili zadnego katabasa ?

 • Grzegorz Świergul

  Oceniono 11 razy 11

  Służyłem na nim , chemik-sanitariusz, bliźniacze to Kraków, Poznań, Gniezno i ostatni Toruń. To były czasy.

 • popeye

  Oceniono 15 razy 9

  Pani Kapitan, gratuluję serdecznie!

 • mirrandel

  Oceniono 14 razy 8

  życzę powodzenia Pani Kapitan! Stopy wody pod kilem i spokojnego morza! Wielkie gratulacje!

 • wierzacy_prostak

  Oceniono 14 razy 8

  Jak to wszystko może się odbyć bez biskupich święceń czy obecności tego pana, którego Jarosław wypromował na prezydenta ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX