Zostawiają trutki dla lisów, a giną bieliki. "Tak dramatycznego roku jeszcze nie było"

Ornitolodzy znaleźli 15 martwych bielików. Większość z nich zginęła, bo zjadła padlinę lisów nafaszerowanych truciznami. Naukowcy mówią, że pod tym względem ten rok jest dla ptaków prawdziwą tragedią.

Specjaliści z olsztyńskiego Muzeum Przyrody poinformowali, że w tym roku znaleźli aż 15 martwych bielików. Choć może się wydawać, że to niewiele, jest to liczba przerażająca. W regionie Warmii i Mazur jest ich tylko 250 par. Natomiast w całej Polsce niespełna 700.

Trutka na lisy i ptaki

Bieliki to ptaki, które łączą się w pary na całe życie i są wierne swym partnerkom do końca. Żywią się padlina i giną od trutek na lisy wykładanych przez mieszkańców. Ornitolodzy podejrzewają, że tak duża liczba martwych ptaków może być nieprzypadkowa.

- Niewykluczone, że tam otrucie ptaków mogło być celowe. Właściciele stawów nie mogli się pogodzić, że bieliki wybierały z nich ryby, które obok ptaków wodno-błotnych, jak kaczki czy perkozy, są jednym z ważniejszych elementów ich diety. Ten rok był pod tym względem najgorszy z tych wszystkich lat, odkąd interesuję się ptakami - powiedział Marian Szymkiewicz ornitolog z Komitetu Ochrony Orłów w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

Trucizna, od której zginęły bieliki, była wyjątkowo silna. Być może ptaki nie były celem zostawiających truciznę ludzi, ale ich lekkomyślność doprowadziła do tragedii.

Koniec bielików

Bielik jest gatunkiem chronionym nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Bieliki wystrzelano na przełomie XIX i XX wieku, ze względu na szkody wyrządzane rolnikom. Od tamtego czasu bielik zagrożony jest wyginięciem. Po drugiej wojnie światowej w całej Polsce było jedynie 45 par tych ptaków. Krytyczny moment nastąpił jednak pod koniec lat 80., kiedy ich populacja spadła do 30 par. Leśniczym i ornitologom udało się odbudować liczebność bielików. Jednak ptaki znów umierają.

Więcej o:
Komentarze (102)
Zostawiają trutki dla lisów, a giną bieliki. "Tak dramatycznego roku jeszcze nie było"
Zaloguj się
 • thomasseyr

  Oceniono 38 razy 32

  Bielik jest gatunkiem chronionym nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Bieliki wystrzelano na przełomie XIX i XX wieku, ze względu na szkody wyrządzane rolnikom.

  Niby jesteśmy w XXi wieku, a sposobem na walkę ze zwierzętami wyrządzającymi szkody rolnikom jest identyczny i prosty - odstrzał. Rok 2016 - postęp technologiczny, ale ludzie nadal tak samo tępi i krótkowzroczni.

 • foreks

  Oceniono 76 razy 26

  Macie lewactwo efekty ekologow-specerowiczow w lasach, ktorzy paralizuja polowania, w tym na lisy. Tego debile lewacy nie przewidzieli, ze sztuczny ekosytem potrzebuje sztucznej selekcji.

 • 5iur3k

  Oceniono 36 razy 18

  może by po takim lisku dla każdego myśliwego - do bigosu np wrzucić. Trochę degeneratów by się ze światem pożegnało i już nie truło więcej ...

 • invest_pl

  Oceniono 55 razy 11

  Durnie jesteście pisząc "Myśliwi trują lisy". Sam nie poluję ale znam środowisko i wiem czym się zajmuje myśliwy. Oczywiście zdarzają sie idioci co to zabiją komuś psa albo postrzelą kolegę. Powinniście mieć pozew od PZŁ za to. A napewno gimbus pospisujący się pod artykułem. Inna sprawa co do rolników - wiadomo - chłop żywemu...

 • gienek1982

  Oceniono 7 razy 3

  Trzeba zrobić rzetelne śledztwo i wyjaśnić całą sytuację. Jeśli ptaki się otruły surowo ukarać.

 • wolfspider

  Oceniono 2 razy 2

  Podejrzewam czyja to wina ale poczekam aż ktoś to napisze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX