"Zwracam się do każdej Polki i Polaka...". Szef Rady Lekarskiej walczy z promocją antyszczepionkowców w TVP

• Prezes NRL apeluje w liście otwartym do Polaków, żeby się szczepili• List to odpowiedź na prowadzoną przez TVP "akcję antyszczepionkową"• Prezes już wcześniej prosił TVP o zaprzestanie szkodliwych działań

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz opublikował list, w którym stwierdził, że TVP prowadzi groźną akcję antyszczepionkową. Kilka dni wcześniej prosił prezesa TVP o zdjęcie 5. odcinka "Szeptem" ze strony internetowej. Odcinek nie zniknął, a telewizja wyemitowała kolejny podobny materiał - tym razem w programie "Studio Polska".

- Zwracam się do każdej Polki i Polaka, by dbali o swoje zdrowie, rozumiejąc, że zabezpieczenie się przed epidemiami może mieć miejsce tylko przez masowe szczepienia, które medycyna uważa za największe osiągnięcie redukujące choroby, które nie tak dawno dziesiątkowały Europę i świat - pisze prezes NRL.

Dowiedz się więcej:

O co chodzi ze szkodliwym odcinkiem "Szeptem"?

Na początku listopada TVP2 puściło tendencyjny program o szczepionkach. "Eksperci" zaproszeni do dyskusji nie mieli wykształcenia medycznego, za to należeli do ruchu antyszczepionkowego. Odpowiadali na pytania ułożone w taki sposób, żeby wspierać tezę o szkodliwości szczepionek. Program poruszył też wątek związku szczepień z autyzmem, opierając się na fałszywych badaniach Andrew Wakefielda z 1998 roku - badaniach, które już dawno zostały obalone. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

W jaki sposób NRL walczy z mitem o szkodliwości szczepionek?

Hamankiewicz ogłosił, że 9 grudnia członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz publicznie poddadzą się szczepieniom przeciwko pneumokokom. - Wszyscy poddamy się stosownej obserwacji i jeśli u któregokolwiek z nas wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne złożymy stosowny raport i opublikujemy go na naszej stronie - zapewnia prezes NRL. W ten sposób chce dać Polakom dobry przykład i pokazać im, że napędzane przez TVP obawy są bezzasadne.

Więcej o: