IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia. Uwaga na wichury i ulewy. Woda może wystąpić z brzegów

• Ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia dla woj. dolnośląskiego i opolskiego• W tych rejonach stan wody może przekroczyć stan ostrzegawczy• IMGW ostrzega też przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu

Długotrwałe opady mogą doprowadzić do przekroczenia stanów ostrzegawczych dla zbiorników wodnych w województwach dolnośląskim oraz opolskim, dla których IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia, a także w województwie śląskim (ostrzeżenia I stopnia). Instytut ostrzega też przed wichurami i dalszymi ulewami w województwach łódzkim, opolskim, oraz południowych partiach województw małopolskiego i podkarpackiego. W tych regionach obowiązuje ostrzeżenie I stopnia. 

Dowiedz się więcej:

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia?

IMGW wydaje taki komunikat, gdy stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6, 12 lub 24 godzin.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Pojawia się wtedy, kiedy stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Więcej o: